akonadi_birthdays_resource - en to pt translation catalogue (12 entries)

en:  day |  days
pt[0]:  dia
pt[1]:  dias

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Reminder
pt: Chamada de Atenção

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAlarm)
en: Set &reminder
pt: Definir uma &chamada de atenção

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Remind prior to event:
pt: &Recordar antes do evento:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter
pt: Filtro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FilterOnCategories)
en: &Filter by categories
pt: &Filtrar por categorias

en: Birthdays & Anniversaries
pt: Datas de Nascimento & Aniversários

en: %1's birthday
pt: Aniversário de %1

en: Birthday
pt: Data de Nascimento

[ctx: insert names of both spouses]
en: %1's & %2's anniversary
pt: Aniversário de %1 e %2

[ctx: only one spouse in addressbook, insert the name]
en: %1's anniversary
pt: Aniversário de %1

en: Anniversary
pt: Aniversário
