akonadi_ical_resource - en to pt translation catalogue (11 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to iCal file.
pt: Localização do ficheiro iCal.

note: i18n: ectx: label, entry (DisplayName), group (General)
en: Display name.
pt: O nome a apresentar.

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
pt: Não alterar os dados actuais da infra-estrutura.

note: i18n: ectx: label, entry (MonitorFile), group (General)
en: Monitor file for changes.
pt: Vigiar as alterações no ficheiro.

note: i18n: ectx: label, entry (AutosaveInterval), group (General)
en: Autosave interval time (in minutes).
pt: Intervalo de gravação automática (em minutos).

en: Incidence with uid '%1' not found.
pt: A incidência com o UID '%1' não foi encontrada.

en: Calendar not loaded.
pt: O calendário não foi carregado.

en: Failed to save calendar file to %1
pt: Não foi possível gravar o ficheiro de calendário em %1

en: Unable to retrieve added item %1.
pt: Não foi possível obter o item adicionado %1.

en: Unable to retrieve modified item %1.
pt: Não foi possível obter o item modificado %1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filename:
pt: Nome do ficheiro:
