akonadi_vcarddir_resource - en to pt translation catalogue (18 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Directory
pt: Pasta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Directory Name
pt: Nome da Pasta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Di&rectory:
pt: &Pasta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Select the directory whose contents should be represented by this resource. If the directory does not exist, it will be created.
pt: Seleccione a pasta cujo conteúdo deva ser representado por este recurso. Caso a pasta não exista ainda, será criada.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Access Rights
pt: Direitos de Acesso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly)
en: Read only
pt: Apenas para leitura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If read-only mode is enabled, no changes will be written to the directory selected above. Read-only mode will be automatically enabled if you do not have write access to the directory.
pt: Se activar o modo apenas para leitura, não serão gravadas nenhumas alterações na pasta seleccionada acima. O modo apenas para leitura ficará activo automaticamente se não tiver acesso de escrita para a pasta.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tuning
pt: Ajuste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: The options on this page allow you to change parameters that balance data safety and consistency against performance. In general you should be careful with changing anything here, the defaults are good enough in most cases.
pt: As opções nesta página permitem-lhe alterar parâmetros que servem de compromisso entre a segurança de dados e consistência face à performance. De um modo geral, deverá ter cuidado ao alterar algo aqui sendo que os valores por omissão são suficientemente bons, na maioria dos casos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autosaveLabel)
en: Autosave delay:
pt: Atraso de gravação automática:

en: Contact with uid '%1' not found.
pt: O contacto com UID '%1' não foi encontrado.

en: Trying to write to a read-only directory: '%1'
pt: A tentar escrever numa pasta apenas para leitura: '%1'

en: Contacts Folder
pt: Pasta de Contactos

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to vCard directory
pt: Localização da pasta de vCard

note: i18n: ectx: label, entry (AutosaveInterval), group (General)
en: Autosave interval time (in minutes).
pt: Intervalo de gravação automática (em minutos).

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
pt: Não alterar os dados actuais da infra-estrutura.

en:  minute |  minutes
pt[0]:  minuto
pt[1]:  minutos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Path:
pt: Localização:
