akonadi_mbox_resource - en to pt translation catalogue (36 entries)

en: (1 message marked for deletion) | (%1 messages marked for deletion)
pt[0]: (1 mensagem marcada para remoção)
pt[1]: (%1 mensagens marcadas para remoção)

en: Failed to fetch the collection.
pt: Não foi possível obter a colecção.

en: Failed to load the mbox file
pt: Não foi possível carregar o ficheiro MBOX

en: (Deleting 1 message) | (Deleting %1 messages)
pt[0]: (A apagar 1 mensagem)
pt[1]: (A apagar %1 mensagens)

en: Failed to compact the mbox file.
pt: Não foi possível gravar o ficheiro MBOX.

en: MBox file compacted.
pt: O ficheiro MBox foi compactado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The only way to fully remove a mail from an mbox file is by removing it from the actual file. As this can be a rather expensive operation, the mbox resource keeps a list of deleted messages. Once in a while these messages are really removed from the file.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note:</span> The downside of this is that if the file is changed by another program, the list of deleted messages cannot be trusted any longer and deleted messages might reappear.</p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">A única forma de remover uma mensagem de e-mail de um ficheiro 'mbox' é retirá-la de facto do ficheiro. Como isto poderá ser uma operação relativamente pesada, o recurso 'mbox' mantém uma lista com as mensagens removidas. De vez em quando, essas mensagens são removidas de facto do ficheiro.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Nota:</span> O problema disto é que, caso o ficheiro seja alterado por outro programa, a lista de mensagens apagadas não é mais fiável, pelo que as mensagens removidas poderão voltar a aparecer.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, compactButton)
en: &Compact now
pt: &Compactar agora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, never)
en: &Never compact automatically
pt: &Nunca compactar automaticamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, per_x_messages)
en: C&ompact every
pt: C&ompactar a cada

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MessageCount)
en: msg
pt: mensagens

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LockFilePage)
en: MBox Settings
pt: Configuração do MBox

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Select a method to lock the mbox file when data is read from or written to the file.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note</span>: For some methods you might need to install additional software before they can be used.</p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Seleccione um método para bloquear o ficheiro 'mbox', quando os dados são lidos ou gravados no ficheiro.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Nota</span>: Para alguns métodos, terá de instalar aplicações adicionais antes de os poder usar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, procmail)
en: Procmail loc&kfile
pt: Ficheiro de blo&queio do Procmail

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mutt_dotlock)
en: &Mutt dotlock
pt: 'Dotlock' do &Mutt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mutt_dotlock_privileged)
en: M&utt dotlock privileged
pt: 'Dotlock' do M&utt privilegiado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, none)
en: Non&e
pt: Nen&hum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: None, the default configuration, should be safe in most cases.  However, if programs that do not make use of Akonadi are also accessing the configured mbox file, you will need to set an appropriate locking method. Note that if this is the case, the resource and the other programs must all use the same locking method.
pt: A opção predefinida 'Nenhum' deverá ser segura, na maioria dos casos. Seleccione o método de bloqueio apropriado, no caso de os programas que não usam o Akonadi estarem também a aceder ao ficheiro 'mbox' configurado. No último caso, dever-se-á certificar que tanto o recurso como o programa usam o mesmo método de bloqueio.

[ctx: Filedialog filter for *.mbox]
en: MBox file
pt: Ficheiro MBox

en: Compact frequency
pt: Frequência de compactação

en: Lock method
pt: Método de bloqueio

[ctx: @info:status]
en: MBox not configured.
pt: A MBox não foi configurada.

en: MBox not loaded.
pt: A MBox não foi carregada.

en: Failed to read message with uid '%1'.
pt: Não é possível ler a mensagem com o UID '%1'.

en: Only email messages can be added to the MBox resource.
pt: Só poderá adicionar mensagens de e-mail ao recurso do MBox.

en: Mail message not added to the MBox.
pt: A mensagem de e-mail não foi adicionada à MBox.

en: Could not fetch the collection: %1
pt: Não foi possível obter a colecção: %1

en: The MBox file was changed by another program. A copy of the new file was made and pending changes are appended to that copy. To prevent this from happening use locking and make sure that all programs accessing the mbox use the same locking method.
pt: O ficheiro MBox foi alterado por outro programa. Foi feita uma cópia do novo ficheiro, sendo que as alterações pendentes são adicionadas a essa cópia. Para evitar que isto aconteça, use os ficheiros de bloqueio e certifique-se que todos os programas que acedem à MBOX usam o mesmo método de bloqueio.

en: Failed to save mbox file to %1
pt: Não foi possível gravar o ficheiro MBOX em %1

en: Failed to update the changed item because the old item could not be deleted Reason: %1
pt: Não foi possível actualizar o item alterado, porque o item antigo não pôde ser removido. Razão: %1

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to mbox file.
pt: Localização do ficheiro 'mbox'.

note: i18n: ectx: label, entry (DisplayName), group (General)
en: Display name.
pt: O nome a apresentar.

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
pt: Não alterar os dados actuais da infra-estrutura.

note: i18n: ectx: label, entry (MonitorFile), group (General)
en: Monitor file for changes.
pt: Vigiar as alterações no ficheiro.

note: i18n: ectx: label, entry (Lockfile), group (Locking)
en: Lockfile
pt: Ficheiro de bloqueio

note: i18n: ectx: label, entry (MessageCount), group (Compacting)
en: Number of deleted messages before a purge is started.
pt: Número de mensagens apagadas antes de ser iniciada a limpeza.
