akonadi_birthdays_resource - en to pt_BR translation catalogue (12 entries)

en:  day |  days
pt_BR[0]:  dia
pt_BR[1]:  dias

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Reminder
pt_BR: Lembrete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAlarm)
en: Set &reminder
pt_BR: Configurar lemb&rete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Remind prior to event:
pt_BR: Lemb&rar antes do evento:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter
pt_BR: Filtro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FilterOnCategories)
en: &Filter by categories
pt_BR: &Filtrar por categorias

en: Birthdays & Anniversaries
pt_BR: Aniversários e aniversários de casamento

en: %1's birthday
pt_BR: Aniversário de %1

en: Birthday
pt_BR: Aniversário

[ctx: insert names of both spouses]
en: %1's & %2's anniversary
pt_BR: Aniversário de casamento de %1 e %2

[ctx: only one spouse in addressbook, insert the name]
en: %1's anniversary
pt_BR: Aniversário de casamento de %1

en: Anniversary
pt_BR: Aniversário
