akonadi_vcarddir_resource - en to pt_BR translation catalogue (18 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Directory
pt_BR: Pasta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Directory Name
pt_BR: Nome da pasta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Di&rectory:
pt_BR: Pas&ta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Select the directory whose contents should be represented by this resource. If the directory does not exist, it will be created.
pt_BR: Selecione a pasta cujo conteúdo deva ser representado por este recurso. Se a pasta não existir, ela será criada.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Access Rights
pt_BR: Permissões de acesso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly)
en: Read only
pt_BR: Somente leitura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If read-only mode is enabled, no changes will be written to the directory selected above. Read-only mode will be automatically enabled if you do not have write access to the directory.
pt_BR: Se o modo somente leitura estiver ativado, nenhuma alteração será gravada na pasta. Este modo será ativado automaticamente se você não tiver permissão para gravação nesta pasta.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tuning
pt_BR: Ajuste fino

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: The options on this page allow you to change parameters that balance data safety and consistency against performance. In general you should be careful with changing anything here, the defaults are good enough in most cases.
pt_BR: As opções desta página permitem-lhe alterar parâmetros que equilibram a segurança e consistência dos dados e o desempenho. De modo geral, você precisa ter cuidado ao alterar algo aqui, pois os padrões são suficientemente bons na maioria dos casos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autosaveLabel)
en: Autosave delay:
pt_BR: Atraso para salvamento automático:

en: Contact with uid '%1' not found.
pt_BR: O contato com UID '%1' não foi encontrado.

en: Trying to write to a read-only directory: '%1'
pt_BR: Tentando gravar numa pasta apenas para leitura: '%1'

en: Contacts Folder
pt_BR: Pasta dos contatos

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to vCard directory
pt_BR: Caminho para a pasta do vCard

note: i18n: ectx: label, entry (AutosaveInterval), group (General)
en: Autosave interval time (in minutes).
pt_BR: Intervalo de salvamento automático (em minutos).

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
pt_BR: Não alterar os dados reais da infraestrutura.

en:  minute |  minutes
pt_BR[0]:  minuto
pt_BR[1]:  minutos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Path:
pt_BR: Caminho:
