akonadi_birthdays_resource - en to ru translation catalogue (12 entries)

en:  day |  days
ru[0]:  день до события
ru[1]:  дня до события
ru[2]:  дней до события
ru[3]:  день до события

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Reminder
ru: Напоминание

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAlarm)
en: Set &reminder
ru: &Установить напоминание

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Remind prior to event:
ru: Н&апоминать за:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter
ru: Фильтр

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FilterOnCategories)
en: &Filter by categories
ru: &Фильтр по категориям

en: Birthdays & Anniversaries
ru: Дни рождения и годовщины

en: %1's birthday
ru: День рождения %1

en: Birthday
ru: День рождения

[ctx: insert names of both spouses]
en: %1's & %2's anniversary
ru: Годовщина %1 и %2

[ctx: only one spouse in addressbook, insert the name]
en: %1's anniversary
ru: Годовщина %1

en: Anniversary
ru: Годовщина
