akonadi_vcard_resource - en to ru translation catalogue (10 entries)

[ctx: Filedialog filter for *.vcf]
en: vCard Address Book File
ru: Файл адресной книги в формате vCard

en: Activities
ru: Комнаты

en: Contact with uid '%1' not found.
ru: Контакт с идентификатором «%1» не найден.

en: Unable to open vCard file '%1'.
ru: Не удалось открыть файл визитки vCard «%1».

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to vCard file.
ru: Путь к файлу vCard.

note: i18n: ectx: label, entry (DisplayName), group (General)
en: Display name.
ru: Отображаемое имя.

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
ru: Не изменять существующие данные.

note: i18n: ectx: label, entry (MonitorFile), group (General)
en: Monitor file for changes.
ru: Отслеживать изменения в файле.

note: i18n: ectx: label, entry (PeriodicUpdate), group (General)
en: Periodically update the file.
ru: Обновлять файл через указанный интервал времени.

note: i18n: ectx: label, entry (UpdatePeriod), group (General)
en: Automatic update period in minutes.
ru: Интервал автоматического обновления в минутах.
