akonadi_maildir_resource - en to sr@latin translation catalogue (36 entries)

en: Archive Folder
sr@latin: Arhivska fascikla

en: The selected path is empty.
sr@latin: Izabrana putanja je prazna.

en: The selected path contains valid Maildir folders.
sr@latin: Izabrana putanja sadrži dobre maildir fascikle.

en: The selected path is a valid Maildir.
sr@latin: Izabrana putanja je dobar maildir.

en: The selected path does not exist yet, a new Maildir will be created.
sr@latin: Izabrana putanja još ne postoji, biće stvoren novi maildir.

en: The selected path does not exist.
sr@latin: Izabrana putanja ne postoji.

en: Error opening %1; this folder is missing.
sr@latin: Greška pri otvaranju %1 — nema fascikle.

en: Error opening %1; either this is not a valid maildir folder, or you do not have sufficient access permissions.
sr@latin: Greška pri otvaranju %1 — ili nije dobra maildir fascikla, ili nemate dovoljne dozvole pristupa.

en: Cannot locate mail file %1.
sr@latin: Ne mogu da nađem poštanski fajl %1.

en: Cannot open mail file %1.
sr@latin: Ne mogu da otvorim poštanski fajl %1.

en: Cannot write to mail file %1.
sr@latin: Ne mogu da pišem u poštanski fajl %1.

en: Failed to create mail file %1. The error was: %2
sr@latin: Ne mogu da napravim poštanski fajl %1. Greška je: %2

en: Failed to update the file name %1 to %2 on the disk. The error was: %3.
sr@latin: Ne mogu da ažuriram ime fajla %1 na %2 na disku. Greška je: %3.

en: Unusable configuration.
sr@latin: Neupotrebljiva postava.

en: Unable to fetch item: The maildir folder "%1" is not valid.
sr@latin: Ne mogu da dobavim stavku: maildir fascikla „%1“ nije dobra.

en: Error: Unsupported type.
sr@latin: Greška: nepodržan tip.

en: Failed to change the flags for the mail. %1
sr@latin: Ne mogu da promenim zastavice na poruci. %1

en: Maildir resource got a non-mail content.
sr@latin: Maildir resurs ima nepoštanski sadržaj.

en: Source folder is invalid: '%1'.
sr@latin: Izvorna fascikla je loša: %1.

en: Destination folder is invalid: '%1'.
sr@latin: Odredišna fascikla je loša: %1.

en: Could not move message '%1' from '%2' to '%3'. The error was %4.
sr@latin: Ne mogu da premestim poruku „%1“ iz „%2“ u „%3“. Greška je %4.

en: Failed to delete message: %1
sr@latin: Ne mogu da obrišem poruku: %1

en: Maildir '%1' for collection '%2' is invalid.
sr@latin: Loš maildir „%1“ za zbirku „%2“.

en: Unable to rename maildir folder '%1'.
sr@latin: Ne mogu da preimenujem maildir fasciklu „%1“.

en: Cannot move root maildir folder '%1'.
sr@latin: Ne mogu da premestim korenu maildir fasciklu „%1“.

en: Unable to move maildir folder '%1' from '%2' to '%3'.
sr@latin: Ne mogu da premestim maildir fasciklu „%1“ iz „%2“ u „%3“.

en: Cannot delete top-level maildir folder '%1'.
sr@latin: Ne mogu da obrišem maildir fasciklu na vrhu „%1“.

en: Failed to delete sub-folder '%1'.
sr@latin: Ne mogu da obrišem potfasciklu „%1“.

en: Unable to create maildir '%1'.
sr@latin: Ne mogu da napravim maildir „%1“.

en: No usable storage location configured.
sr@latin: Nije podešena upotrebljiva lokacija skladištenja.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to maildir
sr@latin: Putanja do maildira

note: i18n: ectx: label, entry (TopLevelIsContainer), group (General)
en: Path points to a folder containing Maildirs instead of to a maildir itself.
sr@latin: Putanja vodi do fascikle koja sadrži maildirove umesto do samog maildira.

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
sr@latin: Ne menjaj zaista pozadinske podatke.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigWidget)
en: Mail Directory Settings
sr@latin: Postavke maildira

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the folder containing the maildir information:
sr@latin: Izaberite fasciklu sa podacima o maildiru:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly)
en: Open in read-only mode
sr@latin: Otvori samo za čitanje
