akonadi_mbox_resource - en to sr@latin translation catalogue (33 entries)

en: (1 message marked for deletion) | (%1 messages marked for deletion)
sr@latin[0]: (%1 poruka označena za brisanje)
sr@latin[1]: (%1 poruke označene za brisanje)
sr@latin[2]: (%1 poruka označeno za brisanje)
sr@latin[3]: (%1 poruka označena za brisanje)

en: Failed to fetch the collection.
sr@latin: Ne mogu da dobavim zbirku.

en: Failed to load the mbox file
sr@latin: Ne mogu da dobavim mbox fajl.

en: (Deleting 1 message) | (Deleting %1 messages)
sr@latin[0]: (Brišem %1 poruku)
sr@latin[1]: (Brišem %1 poruke)
sr@latin[2]: (Brišem %1 poruka)
sr@latin[3]: (Brišem %1 poruku)

en: Failed to compact the mbox file.
sr@latin: Ne mogu da sažmem mbox fajl.

en: MBox file compacted.
sr@latin: Mbox fajl sažet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, compactButton)
en: &Compact now
sr@latin: &Sažmi sada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, never)
en: &Never compact automatically
sr@latin: &Nikada ne sažimaj automatski

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, per_x_messages)
en: C&ompact every
sr@latin: Sažimaj sva&kih

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MessageCount)
en: msg
sr@latin: por.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LockFilePage)
en: MBox Settings
sr@latin: Postavke mboxa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, procmail)
en: Procmail loc&kfile
sr@latin: Procmailov &zabravni fajl

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mutt_dotlock)
en: &Mutt dotlock
sr@latin: &Muttova mutt_dotlock

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mutt_dotlock_privileged)
en: M&utt dotlock privileged
sr@latin: Muttova mutt_dotlock &privilegovana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, none)
en: Non&e
sr@latin: Bez zaključavanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: None, the default configuration, should be safe in most cases.  However, if programs that do not make use of Akonadi are also accessing the configured mbox file, you will need to set an appropriate locking method. Note that if this is the case, the resource and the other programs must all use the same locking method.
sr@latin: Bez zaključavanja, što je podrazumevano, trebalo bi da bude bezbedno u većini slučajeva. Međutim, ako podešenom mbox fajlu pristupaju i programi koji ne koriste Akonadi, moraćete da izaberete odgovarajući metod zaključavanja. Pazite tada da i ovaj resurs i svi drugi programi koriste isti metod zaključavanja.

en: Compact frequency
sr@latin: Učestanost sažimanja

en: Lock method
sr@latin: Metod zaključavanja

[ctx: @info:status]
en: MBox not configured.
sr@latin: Mbox nije podešen.

en: MBox not loaded.
sr@latin: Mbox nije učitan.

en: Failed to read message with uid '%1'.
sr@latin: Ne mogu da pročitam poruku sa UID‑om „%1“.

en: Only email messages can be added to the MBox resource.
sr@latin: Samo se poruke e‑pošte mogu dodavati u mbox resurs.

en: Mail message not added to the MBox.
sr@latin: Poštanska poruka nije dodata u mbox.

en: Could not fetch the collection: %1
sr@latin: Ne mogu da dobavim zbirku: %1

en: The MBox file was changed by another program. A copy of the new file was made and pending changes are appended to that copy. To prevent this from happening use locking and make sure that all programs accessing the mbox use the same locking method.
sr@latin: Neki drugi program je izmenio mbox fajl. Načinjena je kopija novog fajla i sve nastupajuće izmene nadovezane su na tu kopiju. Da biste ovo sprečili ubuduće, aktivirajte zaključavanje i obezbedite da svi program koji pristupaju mboxu koriste isti metod zaključavanja.

en: Failed to save mbox file to %1
sr@latin: Ne mogu da sačuvam mbox fajl u %1.

en: Failed to update the changed item because the old item could not be deleted Reason: %1
sr@latin: Ne mogu da ažuriram izmenjenu stavku zato što se starija stavka ne može obrisati. Razlog: %1

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to mbox file.
sr@latin: Putanja do mbox fajla.

note: i18n: ectx: label, entry (DisplayName), group (General)
en: Display name.
sr@latin: Prikazno ime.

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
sr@latin: Ne menjaj zaista pozadinske podatke.

note: i18n: ectx: label, entry (MonitorFile), group (General)
en: Monitor file for changes.
sr@latin: Nadgledaj fajl za izmenama

note: i18n: ectx: label, entry (Lockfile), group (Locking)
en: Lockfile
sr@latin: Zabravni fajl

note: i18n: ectx: label, entry (MessageCount), group (Compacting)
en: Number of deleted messages before a purge is started.
sr@latin: Broj obrisanih poruka na koji počinje pročišćavanje.
