akonadi_mbox_resource - en to sv translation catalogue (37 entries)

en: (1 message marked for deletion) | (%1 messages marked for deletion)
sv[0]: (1 brev markerat för borttagning)
sv[1]: (%1 brev markerade för borttagning)

en: Failed to fetch the collection.
sv: Misslyckades hämta samlingen.

en: Failed to load the mbox file
sv: Misslyckades ladda mbox-fil

en: (Deleting 1 message) | (Deleting %1 messages)
sv[0]: (Ta bort 1 brev)
sv[1]: (Ta bort %1 brev)

en: Failed to compact the mbox file.
sv: Misslyckades komprimera mbox-fil.

en: MBox file compacted.
sv: Mbox-fil komprimerad.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The only way to fully remove a mail from an mbox file is by removing it from the actual file. As this can be a rather expensive operation, the mbox resource keeps a list of deleted messages. Once in a while these messages are really removed from the file.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note:</span> The downside of this is that if the file is changed by another program, the list of deleted messages cannot be trusted any longer and deleted messages might reappear.</p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Det enda sättet att verkligen ta bort ett brev från en mbox-fil är genom att ta bort det från själva filen. Eftersom det kan vara en ganska kostsam åtgärd, håller Mbox-resursen en lista med borttagna brev. Då och då tas dessa brev verkligen bort från filen.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Observera:</span> Nackdelen med det är att om filen ändras av ett annat program, går det inte att lita på listan med borttagna brev längre, och borttagna brev kan åter dyka upp.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, compactButton)
en: &Compact now
sv: &Komprimera nu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, never)
en: &Never compact automatically
sv: &Komprimera aldrig automatiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, per_x_messages)
en: C&ompact every
sv: K&omprimera efter

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MessageCount)
en: msg
sv: brev

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LockFilePage)
en: MBox Settings
sv: Inställningar av mbox

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Select a method to lock the mbox file when data is read from or written to the file.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note</span>: For some methods you might need to install additional software before they can be used.</p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Välj en metod att låsa mbox-filen läses från eller skrivs till filen.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Observera</span>: För vissa av dem kan det vara nödvändigt att installera ytterligare programvara innan metoden kan användas.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, procmail)
en: Procmail loc&kfile
sv: Pro&cmail låsfil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mutt_dotlock)
en: &Mutt dotlock
sv: Mutt-&punktlås

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mutt_dotlock_privileged)
en: M&utt dotlock privileged
sv: Privilegierat M&utt-punktlås

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, none)
en: Non&e
sv: Ing&et

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: None, the default configuration, should be safe in most cases.  However, if programs that do not make use of Akonadi are also accessing the configured mbox file, you will need to set an appropriate locking method. Note that if this is the case, the resource and the other programs must all use the same locking method.
sv: Inget, standardinställningen, bör vara säker i de flesta fall. Välj lämplig låsmetod om program som inte använder sig av Akonadi också kan komma åt den inställda mbox-filen. Observera att om det är fallet måste resursen och alla andra program använda samma låsmetod.

[ctx: Filedialog filter for *.mbox]
en: MBox file
sv: Mbox-fil

en: Compact frequency
sv: Komprimeringsfrekvens

en: Lock method
sv: Låsmetod

[ctx: @info:status]
en: MBox not configured.
sv: Mbox inte inställd.

en: MBox not loaded.
sv: Mbox inte laddad.

en: Failed to read message with uid '%1'.
sv: Misslyckades läsa brev med unik identifierare '%1'.

en: Only email messages can be added to the MBox resource.
sv: Bara e-post kan läggas till i Mbox-resursen.

en: Mail message not added to the MBox.
sv: Brev inte tillagt i Mbox.

en: Could not fetch the collection: %1
sv: Kunde inte hämta samlingen: %1

en: The MBox file was changed by another program. A copy of the new file was made and pending changes are appended to that copy. To prevent this from happening use locking and make sure that all programs accessing the mbox use the same locking method.
sv: Mbox-filen ändrades av ett annat program. En kopia av den nya filen skapades och väntande ändringar har lagts till i kopian. För att förhindra att det händer använd låsning och försäkra dig om att alla program som kommer åt Mbox-filen använder samma låsningsmetod.

en: Failed to save mbox file to %1
sv: Misslyckades spara mbox-fil i %1

en: Failed to update the changed item because the old item could not be deleted Reason: %1
sv: Misslyckades uppdatera det ändrade objektet, eftersom det gamla objektet inte kunde tas bort. Orsak: %1

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to mbox file.
sv: Sökväg till Mbox-fil.

note: i18n: ectx: label, entry (DisplayName), group (General)
en: Display name.
sv: Namn som visas.

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
sv: Ändra inte gränssnittets verkliga data.

note: i18n: ectx: label, entry (MonitorFile), group (General)
en: Monitor file for changes.
sv: Övervaka om filen ändras.

note: i18n: ectx: label, entry (Lockfile), group (Locking)
en: Lockfile
sv: Låsfil

note: i18n: ectx: label, entry (MessageCount), group (Compacting)
en: Number of deleted messages before a purge is started.
sv: Antal borttagna brev innan en rensning startas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: URL:
sv: Webbadress:
