akonadi_vcarddir_resource - en to sv translation catalogue (18 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Directory
sv: Katalog

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Directory Name
sv: Katalognamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Di&rectory:
sv: &Katalog:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Select the directory whose contents should be represented by this resource. If the directory does not exist, it will be created.
sv: Välj katalogen vars innehåll ska representeras av den här resursen. Om katalogen inte finns, kommer den att skapas.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Access Rights
sv: Åtkomsträttigheter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly)
en: Read only
sv: Skrivskyddad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If read-only mode is enabled, no changes will be written to the directory selected above. Read-only mode will be automatically enabled if you do not have write access to the directory.
sv: Om skrivskydd aktiveras, kommer inga ändringar att skrivas till katalogen som valdes ovan. Skrivskydd aktiveras automatiskt om du inte har skrivrättigheter i katalogen.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tuning
sv: Finjustering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: The options on this page allow you to change parameters that balance data safety and consistency against performance. In general you should be careful with changing anything here, the defaults are good enough in most cases.
sv: Alternativen på den här sidan låter dig ändra parametrar som balanserar datasäkerhet och överensstämmelse mot prestanda. I allmänhet bör du vara försiktig med att ändra någonting här, standardvärdena är bra nog i de flesta fall.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autosaveLabel)
en: Autosave delay:
sv: Fördröjning vid spara automatiskt:

en: Contact with uid '%1' not found.
sv: Kontakt med uid '%1' hittades inte.

en: Trying to write to a read-only directory: '%1'
sv: Försöker skriva till en skrivskyddad katalog: '%1'

en: Contacts Folder
sv: Kontaktkatalog

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to vCard directory
sv: Sökväg till vCard-katalog

note: i18n: ectx: label, entry (AutosaveInterval), group (General)
en: Autosave interval time (in minutes).
sv: Intervall mellan spara automatiskt (i minuter).

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
sv: Ändra inte gränssnittets verkliga data.

en: %v minute | %v minutes
sv[0]: %v minut
sv[1]: %v minuter

en: Activities
sv: Aktiviteter
