akonadi_singlefile_resource - en to sv translation catalogue (44 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTabWidget, tabWidget)
en: Directory settings of the resource.
sv: Resursens kataloginställningar.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTabWidget, tabWidget)
en: Select settings of the directory whose contents should be represented by this resource.
sv: Välj inställningar för katalogen vars innehåll ska representeras av den här resursen.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Directory
sv: Katalog

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Directory Name
sv: Katalognamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Director&y:
sv: &Katalog:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Select the directory whose contents should be represented by this resource. If the directory does not exist, it will be created.
sv: Välj katalogen vars innehåll ska representeras av den här resursen. Om katalogen inte finns, kommer den att skapas.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Access Rights
sv: Åtkomsträttigheter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly)
en: If read-only mode is enabled, no changes will be written to the directory selected above.
sv: Om skrivskydd är aktiverat, skrivs inga ändringar till katalogen som valdes ovan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If read-only mode is enabled, no changes will be written to the directory selected above. Read-only mode will be automatically enabled if you do not have write access to the directory.
sv: Om skrivskydd är aktiverat, skrivs inga ändringar till katalogen som valdes ovan. Skrivskydd aktiveras automatiskt om du inte har skrivåtkomst för katalogen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly)
en: Read only
sv: Skrivskyddad

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tuning
sv: Finjustering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: The options on this page allow you to change parameters that balance data safety and consistency against performance. In general you should be careful with changing anything here, the defaults are good enough in most cases.
sv: Alternativen på den här sidan låter dig ändra parametrar som balanserar datasäkerhet och överensstämmelse mot prestanda. I allmänhet bör du vara försiktig med att ändra någonting här, standardvärdena är bra nog i de flesta fall.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autosaveLabel)
en: Autosave delay:
sv: Fördröjning vid spara automatiskt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_AutosaveInterval)
en: Autosave interval time (in minutes).
sv: Intervall för spara automatiskt (i minuter).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutosaveInterval)
en: Select autosave interval time for the resource data (in minutes).
sv: Välj tidsintervall för att spara resursdata automatiskt (i minuter).

en: No file selected.
sv: Ingen fil markerad.

en: The resource not configured yet
sv: Resursen är ännu inte inställd

[ctx: @info:status]
en: Ready
sv: Klar

en: Could not create file '%1'.
sv: Kunde inte skapa filen '%1'.

en: Could not read file '%1'
sv: Kunde inte läsa filen '%1'.

en: Another download is still in progress.
sv: En annan nerladdning pågår fortfarande.

en: Another file upload is still in progress.
sv: En annan filuppladdning pågår fortfarande.

en: Downloading remote file.
sv: Laddar ner fjärrfil.

en: Trying to write to a read-only file: '%1'.
sv: Försök att skriva till en skrivskyddad fil: '%1'.

en: No file specified.
sv: Ingen fil angiven.

en: A download is still in progress.
sv: En nerladdning pågår fortfarande.

en: Uploading cached file to remote location.
sv: Laddar upp fil lagrad i cache till fjärrplats.

en: The file '%1' was changed on disk. As a precaution, a backup of its previous contents has been created at '%2'.
sv: Filen '%1' ändrades på disk. för säkerhets skull har en säkerhetskopia av det tidigare innehållet skapats i '%2'.

en: Could not load file '%1'.
sv: Kunde inte ladda filen '%1'.

en: Could not save file '%1'.
sv: Kunde inte spara filen '%1'.

en: Activities
sv: Aktiviteter

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: File
sv: Fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: File or URL:
sv: Fil eller webbadress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pathLabel)
en: Select a local file or a remote URL to download a file from. A new local file will be created if it doesn't exist.
sv: Välj en lokal fil eller en fjärradress att ladda ner en fil från. En ny lokal fil kommer att skapas om den inte finns.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, displayNameLabel)
en: Display Name:
sv: Namn som visas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, readOnlyLabel)
en: When read-only mode is enabled, no changes will be written. Read-only mode is automatically enabled when the selected file does not support write access or when displaying a calendar from remote URL.
sv: När skrivskydd är aktiverat, kommer inga ändringar att skrivas. Skrivskydd aktiveras automatiskt när den markerade filen inte stöder skrivåtkomst eller om en kalender från en fjärradress visas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MonitorFile)
en: Monitor for &changes
sv: Ö&vervakning av ändringar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, monitoringLabel)
en: Changes made by other applications will reload the file when monitoring is enabled. Backups will be created to avoid conflicts when possible. Monitoring is not available for remote URLs.
sv: Ändringar gjorda av andra program läser in filen igen när övervakning är aktiverad. Säkerhetskopior skapas för att undvika konflikter om möjligt. Övervakning är inte tillgänglig för fjärradresser.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PeriodicUpdate)
en: Automatically &update every
sv: Uppdatera automatisk om

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_UpdatePeriod)
en:  minutes
sv:  minuter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, periodicUpdateLabel)
en: Periodically updates the file. Can be used when monitoring is not available (e.g. for remote calendars).
sv: Uppdaterar filen periodiskt. Kan användas när övervakning inte är tillgänglig (t.ex. för fjärrkalendrar).

[ctx: @info:tooltip]
en: A file path or URL containing the calendar file. Once created, this location cannot be modified.
sv: En katalogsökväg eller webbadress som innehåller kalenderfilen. När den väl har skapats kan platsen inte ändras.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the path or URL to a file containing a valid calendar file. <para><note> Unfortunately, this path cannot be changed once the resource is created. To change the location, delete this resource and then create a new one with the updated path.</note></para>
sv: Ange sökvägen eller webbadressen till en fil som innehåller en giltig kalenderfil. <para><note> Tyvärr kan sökvägen inte ändras när resursen väl har skapats. För att ändra platsen, ta bort den här resursen och skapa sedan en ny med den uppdaterade sökvägen.</note></para>

[ctx: @info:status]
en: Checking file information…
sv: Kontrollerar filinformation…
