kdepim-runtime - en to tr translation catalogue (30 entries)

en: EteSync Resource
tr: EteSync Özkaynağı

en: Temporary server error
tr: Geçici sunucu hatası

en: You do not have permission to perform this action.
tr: Bu eylemi gerçekleştirmek için yeterli izniniz yok.

en: Permission denied
tr: İzin reddedildi

en: A server error occurred.
tr: Bir sunucu hatası oluştu.

en: Server error
tr: Sunucu hatası

en: Your EteSync credentials were changed. Please click OK to re-enter your credentials.
tr: EteSync kimlik bilgileriniz değiştrilmiş. Bilgilerinizi yeniden girmek için Tamam’a tıklayın.

en: Credentials Changed
tr: Bilgiler Değişti

en: Cannot retrieve items - account is null
tr: Ögeler alınamıyor — hesap boş

en: Could not get etesyncCollection from cache '%1'
tr: “%1” önbelleğinden etesyncCollection alınamadı

en: Could not create new etesyncItem '%1'
tr: Yeni etesyncItem “%1” oluşturulamadı

en: Could not get etesyncItem from cache '%1'
tr: “%1” önbelleğinden etesyncItem alınamadı

en: Could not create new etesyncCollection
tr: Yeni etesyncCollection oluşturulamadı

en: Something went wrong
tr: Bir şeyler ters gitti

note: i18n: ectx: label, entry (BaseUrl), group (General)
en: Server URL
tr: Sunucu URL’si

note: i18n: ectx: tooltip, entry (BaseUrl), group (General) i18n: ectx: whatsthis, entry (BaseUrl), group (General)
en: The URL of the EteSync server, should be something like https://myserver.org/
tr: EteSync sunucusunun URL’si https://myserver.org/ gibi bir şey olmalıdır

[ctx: the username to login on server]
note: i18n: ectx: label, entry (Username), group (General)
en: Username
tr: Kullanıcı adı

note: i18n: ectx: tooltip, entry (Username), group (General) i18n: ectx: whatsthis, entry (Username), group (General)
en: The username that is used to log into the EteSync server
tr: EteSync sunucusuna oturum açmak için kullanılan kullanıcı adı

note: i18n: ectx: label, entry (BasePath), group (General)
en: Path to base directory
tr: Temel dizine yol

[ctx: @title:window]
en: EteSync configuration wizard
tr: EteSync yapılandırma sihirbazı

en: Login Credentials
tr: Oturum Açma Bilgileri

en: Enter your credentials to login to the EteSync server
tr: EteSync sunucusuna oturum açmak için kimlik bilgilerinizi girin

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Password:
tr: Parola:

[ctx: @option:check]
en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: Server:
tr: Sunucu:

en: 🛈 The password field is empty because EteSync does not store it for security reasons.
tr: 🛈 Parola alanı boş; çünkü güvenlik nedenlerinden dolayı EteSync onu depolamaz.

en: Please ensure that the server URL is correct. The URL should start with http:// or https://.
tr: Sunucu URL’sinin doğru olduğundan emin olun. URL, http:// veya https:// ile başlamalıdır.

en: Could not connect to the server. Please ensure that the server URL is correct.
tr: Sunucuya bağlanamadı. Sunucu URL’sinin doğru olduğundan emin olun.

en: EteSync server not found. Please ensure that the server URL is correct.
tr: EteSync sunucusu bulunamadı. Sunucu URL’sinin doğru olduğundan emin olun.
