akonadi_birthdays_resource - en to ug translation catalogue (11 entries)

en:  day |  days
ug[0]:  كۈن

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Reminder
ug: ئەسكەرتكۈچ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAlarm)
en: Set &reminder
ug: ئەسكەرتكۈچ بەلگىلە(&R)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter
ug: سۈزگۈچ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FilterOnCategories)
en: &Filter by categories
ug: كاتېگورىيە بويىچە سۈز(&F)

en: Birthdays & Anniversaries
ug: تۇغۇلغان كۈن ۋە خاتىرە كۈنلەر

en: %1's birthday
ug: %1 نىڭ تۇغۇلغان كۈنى

en: Birthday
ug: تۇغۇلغان كۈن

[ctx: insert names of both spouses]
en: %1's & %2's anniversary
ug: %1 نىڭ بىلەن %2 نىڭ خاتىرە كۈنى

[ctx: only one spouse in addressbook, insert the name]
en: %1's anniversary
ug: %1 نىڭ خاتىرە كۈنى

en: Anniversary
ug: خاتىرە كۈن
