akonadi_vcarddir_resource - en to ug translation catalogue (14 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Directory
ug: مۇندەرىجە

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Directory Name
ug: مۇندەرىجە ئاتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Select the directory whose contents should be represented by this resource. If the directory does not exist, it will be created.
ug: Välj katalogen vars innehåll ska representeras av den här resursen. Om katalogen inte finns, kommer den att skapas.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Access Rights
ug: زىيارەت ھوقۇقلىرى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly)
en: Read only
ug: ئوقۇشقىلا بولىدىغان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If read-only mode is enabled, no changes will be written to the directory selected above. Read-only mode will be automatically enabled if you do not have write access to the directory.
ug: ئوقۇشقىلا بولىدىغان ھالەت ئىناۋەتلىك قىلىنسا، ئۆزگىرىشلەر يۇقىرىدا تاللانغان مۇندەرىجىگە يېزىلمايدۇ. ئەگەر سىزنىڭ مۇندەرىجىگە بولغان يېزىش ھوقۇقىڭىز بولمىسا، ئوقۇشقىلا بولىدىغان ھالەت ئاپتوماتىك ئىناۋەتلىك قىلىنىدۇ.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tuning
ug: ئىنچىكە تەڭشەش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autosaveLabel)
en: Autosave delay:
ug: ئاپتوماتىك ساقلاش ئىنتېرۋالى:

en: Contact with uid '%1' not found.
ug: كىملىكى ‹%1› بولغان ئالاقەداش تېپىلمىدى

en: Trying to write to a read-only directory: '%1'
ug: يېزىشقىلا بولىدىغان مۇندەرىجىگە يازماقچى: ‹%1›

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to vCard directory
ug: vCard مۇندەرىجىسىنىڭ يولى

note: i18n: ectx: label, entry (AutosaveInterval), group (General)
en: Autosave interval time (in minutes).
ug: ئاپتوماتىك ساقلاش ئىنتېرۋالى(مىنۇت)

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
ug: ئەمەلىي ئارقا ئۇچ سانلىق-مەلۇماتىنى ئۆزگەرتمەيدۇ.

en:  minute |  minutes
ug[0]:  مىنۇت
