akonadi_birthdays_resource - en to uk translation catalogue (12 entries)

en:  day |  days
uk[0]:  день
uk[1]:  дні
uk[2]:  днів
uk[3]:  день

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Reminder
uk: Нагадування

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAlarm)
en: Set &reminder
uk: Встановити &нагадування

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Remind prior to event:
uk: В&ипереджувальне нагадування перед подією:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter
uk: Фільтр

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FilterOnCategories)
en: &Filter by categories
uk: &Фільтрувати за категоріями

en: Birthdays & Anniversaries
uk: Дні народження і річниці

en: %1's birthday
uk: %1 (день народження)

en: Birthday
uk: День народження

[ctx: insert names of both spouses]
en: %1's & %2's anniversary
uk: Річниця весілля %1 і %2

[ctx: only one spouse in addressbook, insert the name]
en: %1's anniversary
uk: Річниця весілля %1

en: Anniversary
uk: Річниця весілля
