akonadi_vcarddir_resource - en to uk translation catalogue (18 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Directory
uk: Каталог

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Directory Name
uk: Назва каталогу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Di&rectory:
uk: &Каталог:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Select the directory whose contents should be represented by this resource. If the directory does not exist, it will be created.
uk: Оберіть каталог, чий вміст відтворюватиме цей ресурс. Якщо цього каталогу ще не існує, його буде створено.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Access Rights
uk: Права доступу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly)
en: Read only
uk: Лише для читання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If read-only mode is enabled, no changes will be written to the directory selected above. Read-only mode will be automatically enabled if you do not have write access to the directory.
uk: Якщо ви увімкнете режим «лише для читання» зміни не записуватимуться до вибраного вище каталогу. Режим «лише для читання» буде автоматично увімкнено, якщо ви не маєте прав доступу на запис до каталогу.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tuning
uk: Налаштування

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: The options on this page allow you to change parameters that balance data safety and consistency against performance. In general you should be careful with changing anything here, the defaults are good enough in most cases.
uk: За допомогою пунктів цієї сторінки ви зможете змінити параметри, які регулюють співвідношення між безпекою і впорядкованістю та швидкодією. Загалом кажучи, зміни до цієї сторінки слід вносити дуже обережно, у більшості випадків типові значення вдовольнятимуть ваші потреби.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autosaveLabel)
en: Autosave delay:
uk: Затримка автозбереження:

en: Contact with uid '%1' not found.
uk: Не знайдено запису контакту з uid «%1».

en: Trying to write to a read-only directory: '%1'
uk: Спроба запису до каталогу з правами «лише для читання»: «%1»

en: Contacts Folder
uk: Тека контактів

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to vCard directory
uk: Шлях до каталогу vCard

note: i18n: ectx: label, entry (AutosaveInterval), group (General)
en: Autosave interval time (in minutes).
uk: Проміжок автозбереження (у хвилинах).

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
uk: Не змінювати справжні дані сервера.

en:  minute |  minutes
uk[0]:  хвилина
uk[1]:  хвилини
uk[2]:  хвилин
uk[3]:  хвилина

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Path:
uk: Шлях:
