plasma_applet_weather - en to ar translation catalogue (73 entries)

[ctx: wind direction]
en: N
ar: ش

[ctx: wind direction]
en: NNE
ar: ش.ش.شرق

[ctx: wind direction]
en: NE
ar: ش.شرق

[ctx: wind direction]
en: ENE
ar: شرق.ش.شرق

[ctx: wind direction]
en: E
ar: شرق

[ctx: wind direction]
en: SSE
ar: ج.ج.شرق

[ctx: wind direction]
en: SE
ar: ج.شرق

[ctx: wind direction]
en: ESE
ar: شرق.ج.شرق

[ctx: wind direction]
en: S
ar: ج

[ctx: wind direction]
en: NNW
ar: ش.ش.غرب

[ctx: wind direction]
en: NW
ar: ش.غرب

[ctx: wind direction]
en: WNW
ar: غرب.ش.غرب

[ctx: wind direction]
en: W
ar: غرب

[ctx: wind direction]
en: SSW
ar: ج.ج.غرب

[ctx: wind direction]
en: SW
ar: ج.غرب

[ctx: wind direction]
en: WSW
ar: غرب.ج.غرب

[ctx: wind direction]
en: VR
ar: متغير

[ctx: wind speed]
en: Calm
ar: هادئ

[ctx: @title]
en: Weather Station
ar: محطّة الطّقس

[ctx: @title]
en: Appearance
ar: المظهر

[ctx: @title]
en: Units
ar: الوحدات

[ctx: @title:group]
en: Compact Mode
ar: وضع المُدمج

[ctx: @label]
en: Show temperature:
ar: أظهر درجة الحرارة:

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Over the widget icon
ar: على أيقونة التطبيق

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Beside the widget icon
ar: بجانب أيقونة التطبيق

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Do not show
ar: لا تعرض

[ctx: @label]
en: Show in tooltip:
ar: أظهر في التلميحة:

[ctx: @option:check]
en: Temperature
ar: درجة الحرارة

[ctx: @option:check Show in tooltip: wind]
en: Wind
ar: الريح

[ctx: @option:check Show in tooltip: pressure]
en: Pressure
ar: الضغط

[ctx: @option:check Show in tooltip: humidity]
en: Humidity
ar: الرّطوبة

[ctx: @label:listbox]
en: Temperature:
ar: درجة الحرارة:

[ctx: @label:listbox]
en: Pressure:
ar: الضغط:

[ctx: @label:listbox]
en: Wind speed:
ar: سرعة الرّياح:

[ctx: @label:listbox]
en: Visibility:
ar: الظّهور:

[ctx: @label:spinbox]
en: Update every:
ar: حدّث كلّ:

en: %1 minute | %1 minutes
ar[0]: دقيقة
ar[1]: دقيقة
ar[2]: دقيقتان
ar[3]: %1 دقائق
ar[4]: %1 دقيقة
ar[5]: %1 دقيقة

[ctx: @label]
en: Location:
ar: المكان:

[ctx: No location is currently selected]
en: None selected
ar: غير محدد

[ctx: @label]
en: Provider:
ar: المزود:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter new location
ar: أدخل مكاناً جديداً

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter location
ar: أدخل المكان

[ctx: @info]
en: No weather stations found for '%1'
ar: لم يُعثر على محطّات طقس ل‍ ’%1‘

[ctx: @info]
en: Search for a weather station to change your location
ar: ابحث عن محطة أرصاد جوية لتغير موقعك

[ctx: @info]
en: Search for a weather station to set your location
ar: ابحث عن محطة أرصاد جوية لتعين موقعك

en: Please set your location
ar: رجاء اختر موقعك

en: Set location…
ar: حدد الموقع...

en: Weather information retrieval for %1 timed out.
ar: انتهت مهلة جلب معلومات الطقس لـ%1

[ctx: pressure tendency]
en: Rising
ar: يصعد

[ctx: pressure tendency]
en: Falling
ar: يهبط

[ctx: pressure tendency]
en: Steady
ar: ثابت

[ctx: Wind condition]
en: Calm
ar: هادئ

[ctx: Forecast period timeframe]
en: 1 Day | %1 Days
ar[0]: أقل من يوم
ar[1]: يوم
ar[2]: يومين
ar[3]: %1 أيام
ar[4]: %1 يومًا
ar[5]: %1 يوم

[ctx: @label]
en: Windchill:
ar: برودة الرياح:

[ctx: @label]
en: Humidex:
ar: مؤشر الرطوبة:

[ctx: @label ground temperature]
en: Dewpoint:
ar: نقطة النّدى:

[ctx: @label]
en: Pressure:
ar: الضغط:

[ctx: @label pressure tendency, rising/falling/steady]
en: Pressure Tendency:
ar: منحنى الضّغط:

[ctx: @label]
en: Visibility:
ar: الظّهور:

[ctx: @label]
en: Humidity:
ar: الرّطوبة:

[ctx: @label]
en: Wind Gust:
ar: زوبعة الرياح:

[ctx: Time of the day (from the duple Day/Night)]
en: Day
ar: النهار

[ctx: Time of the day (from the duple Day/Night)]
en: Night
ar: الليل

[ctx: certain weather condition (probability percentage)]
en: %1 (%2 %)
ar: %1 (%2 ٪)

[ctx: @info:tooltip %1 is the translated plasmoid name]
en: Click to configure %1
ar: انقر لضبط %1

en: Humidity: %1
ar: الرّطوبة: %1

[ctx: @title:column weather warnings]
en: Warnings Issued
ar: صدر تحذير

[ctx: @title:column weather watches]
en: Watches Issued
ar: صدر تنبيه

[ctx: @title:tab]
en: Details
ar: التفاصيل

[ctx: @title:tab]
en: Notices
ar: الملاحظات

en: Cannot find '%1' using %2.
ar: لا يمكن العثور على '%1' باستخدام %2.

en: Connection to %1 weather server timed out.
ar: انتهت مهلة الاتصال بخادم الطقس %1.

[ctx: value percentsymbol]
en: %1 %
ar: %1 ٪
