kdeplasma-addons - en to ar translation catalogue (58 entries)

[ctx: @label:listbox]
en: Provider:
ar: المزود:

[ctx: @info:tooltip]
en: This wallpaper provider does not filter out images that may be sensitive or objectionable. Use caution if these images will be displayed in public.
ar: لا يقوم مزود خلفية هذا بتصفية الصور التي قد تكون حساسة أو مرفوضة. توخي الحذر إذا تم عرض هذه الصور في الأماكن العامة.

[ctx: @option:check]
en: Update when using metered network connection
ar: حدّث عندما تستخدم اتصال بشبكة محدودة

[ctx: @label:listbox]
en: Category:
ar: الفئة:

[ctx: @item:inlistbox]
en: All
ar: الكلّ

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1080p
ar: 1080بكسل

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4K
ar: 4ك

[ctx: @item:inlistbox]
en: Ultra Wide
ar: عريض للغاية

[ctx: @item:inlistbox]
en: Background
ar: الخلفيّة

[ctx: @item:inlistbox]
en: Lock Screen
ar: قفل الشاشة

[ctx: @item:inlistbox]
en: Nature
ar: الطّبيعة

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tumblr
ar: تمبلر

[ctx: @item:inlistbox]
en: Black
ar: أسود

[ctx: @item:inlistbox]
en: Flower
ar: وردة

[ctx: @item:inlistbox]
en: Funny
ar: مضحك

[ctx: @item:inlistbox]
en: Cute
ar: لطيف

[ctx: @item:inlistbox]
en: Cool
ar: رائع

[ctx: @item:inlistbox]
en: Fall
ar: الخريف

[ctx: @item:inlistbox]
en: Love
ar: الحب

[ctx: @item:inlistbox]
en: Design
ar: التصميم

[ctx: @item:inlistbox]
en: Christmas
ar: كرسمس

[ctx: @item:inlistbox]
en: Travel
ar: السفر

[ctx: @item:inlistbox]
en: Beach
ar: الشاطئ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Car
ar: السيارة

[ctx: @item:inlistbox]
en: Sports
ar: الرياضات

[ctx: @item:inlistbox]
en: Animal
ar: الحيوانات

[ctx: @item:inlistbox]
en: People
ar: الناس

[ctx: @item:inlistbox]
en: Music
ar: الموسيقى

[ctx: @item:inlistbox]
en: Summer
ar: الصّيف

[ctx: @item:inlistbox]
en: Galaxy
ar: المجرة

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tabliss
ar: تابلس

[ctx: @label:listbox]
en: Positioning:
ar: الموضع:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scaled and Cropped
ar: مكبّرة ومقصوصة

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scaled
ar: مكبّرة

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scaled, Keep Proportions
ar: مكبّرة مع إبقاء النّسب

[ctx: @item:inlistbox]
en: Centered
ar: موسّطة

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tiled
ar: مكرّرة

[ctx: @label:chooser]
en: Background color:
ar: لون الخلفيّة:

[ctx: @title:window]
en: Select Background Color
ar: اختر لون الخفيّة

[ctx: @label]
en: Today's picture:
ar: صورة اليوم:

[ctx: @label]
en: Title:
ar: العنوان:

[ctx: @label]
en: Author:
ar: المؤلّف:

[ctx: @action:button]
en: Open Containing Folder
ar: افتح المجلد الحاوي

[ctx: @info:whatsthis for a button]
en: Open the destination folder where the wallpaper image was saved.
ar: افتح المجلد الوجهة حيث حُفظت صورة.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Today's picture
ar: صورة اليوم

[ctx: @info:whatsthis]
en: Loading
ar: تحميل

[ctx: @info:whatsthis]
en: Unavailable
ar: غير متوفّر

[ctx: @info:whatsthis for an image %1 title %2 author]
en: %1 Author: %2. Right-click on the image to see more actions.
ar: مؤلف %1 :‏ %2. انقر باليمين على الصورة لترى المزيد من الإجراءات.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The wallpaper is being fetched from the Internet.
ar: يحمّل صورة الخلفية من الشابكة.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Failed to fetch the wallpaper from the Internet.
ar: فشل تحميل الخلفية من الشابكة.

[ctx: @action:inmenu wallpaper preview menu]
en: Save Image as…
ar: احفظ الصورة باسم...

[ctx: @info:whatsthis for a button and a menu item]
en: Save today's picture to local disk
ar: احفظ صورة اليوم في القرص المحلي

[ctx: @action:inmenu wallpaper preview menu, will open the website of the wallpaper]
en: Open Link in Browser…
ar: افتح الرابط في المتصفح…

[ctx: @info:whatsthis for a menu item]
en: Open the website of today's picture in the default browser
ar: افتح موقع صورة اليوم في المتصفح المبدئي

[ctx: @title:window]
en: Save Today's Picture
ar: احفظ صورة اليوم

[ctx: @label:listbox Template for file dialog]
en: JPEG image (*.jpeg *.jpg *.jpe)
ar: صورة-Jpeg ‏(*.jpeg *.jpg *.jpe)

[ctx: @info:status after a save action]
en: The image was not saved.
ar: لم تحفظ الصورة

[ctx: @info:status after a save action %1 file path %2 basename]
en: The image was saved as <a href="%1">%2</a>
ar: حفظت الصورة كـ<a href="%1">%2</a>
