plasma_applet_comic - en to ar translation catalogue (36 entries)

[ctx: @action comic strip]
en: &Next Tab with a New Strip
ar: الل&سان التالي بشريط جديد

[ctx: @action]
en: Jump to &First Strip
ar: ا&قفز إلى الشريط الأول

[ctx: @action]
en: Jump to &Current Strip
ar: اقفز إلى الشريط ال&حالي

[ctx: @action]
en: Jump to Strip…
ar: اقفز إلى الشريط...

[ctx: @action]
en: Visit the Website
ar: زر موقع الانترنت

[ctx: @action:inmenu %1 is the name of a web browser]
en: View in %1
ar: اعرض في %1

[ctx: @action]
en: Visit the Shop &Website
ar: زر موقع ال&محل

[ctx: @action]
en: &Save Comic As…
ar: ا&حفظ الرسمة كـ ...

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: &Actual Size
ar: الحجم ال&فعلي

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: Store Current &Position
ar: احفظ الم&وضع الحالي

[ctx: @title]
en: General
ar: عامّ

[ctx: @title]
en: Appearance
ar: المظهر

[ctx: @title]
en: Advanced
ar: متقدّم

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to strip…
ar: اقفز إلى الشريط...

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit the comic website
ar: زر موقع الرسمة

[ctx: @label:spinbox]
en: Comic cache:
ar: خبيئة الرسمات:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit]
en: strip per comic | strips per comic
ar[0]: شريط لكل رسوم
ar[1]: شريط لكل رسوم
ar[2]: شريطين لكل رسوم
ar[3]: أشرطة لكل رسوم
ar[4]: شريطاً لكل رسوم
ar[5]: شريط لكل رسوم

[ctx: @option:check]
en: Display error when downloading comic fails
ar: اعرض الخطأ عند فشل تحميل الرسوم

[ctx: Heading for showing various elements of a comic]
en: Show:
ar: أظهر:

[ctx: @option:check]
en: Comic title
ar: عنوان الرسمة

[ctx: @option:check]
en: Comic identifier
ar: معرف الرسمة

[ctx: @option:check]
en: Comic author
ar: مؤلف الرسمة

[ctx: @option:check]
en: Comic URL
ar: رابط الرسمة

en: Show navigation buttons:
ar: أظهر أزرار التنقل:

[ctx: @option:check]
en: Always
ar: دائما

[ctx: @option:check]
en: Only on hover
ar: فقط عند التحويم

[ctx: @title:group]
en: Comics:
ar: الرسمات:

[ctx: @action:button]
en: Get New Comics…
ar: احصل على رسمات جديدة...

[ctx: @option:check]
en: Middle-click on comic to display at original size
ar: النقر بالزر الأوسط لعرض حجمها الفعلي

[ctx: @label:spinbox]
en: Check for new plugins every:
ar: التمس الملحقات الجديدة كل:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit]
en: day | days
ar[0]: يوم
ar[1]: يوم
ar[2]: يومين
ar[3]: أيّام
ar[4]: يومًا
ar[5]: يوم

[ctx: @label:spinbox]
en: Check for new comics every:
ar: التمس الرسمات الجديدة كل:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit (minutes)]
en: minute | minutes
ar[0]: دقيقة
ar[1]: دقيقة
ar[2]: دقيقتين
ar[3]: دقائق
ar[4]: دقيقة
ar[5]: دقيقة

[ctx: @title:window]
en: Go to Strip
ar: اذهب للشريط

[ctx: @label:spinbox]
en: &Strip number:
ar: رقم ال&شريط:

[ctx: @label:textbox]
en: Strip identifier:
ar: معرف الشريط:
