kdeplasma-addons - en to ar translation catalogue (18 entries)

[ctx: @item:inlist]
en: Julian
ar: جوليان

[ctx: @item:inlist]
en: Milankovic
ar: ميلانكوفيتش

[ctx: @item:inlist]
en: The Solar Hijri Calendar (Persian)
ar: التقويم الهجري الشمسي (فارسي)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Astronomical)
ar: التقويم الهجري (فلكي)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: The Islamic Civil Calendar (Tabular)
ar: التقويم الهجري المدني (المجدول)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Umm al-Qura)
ar: التقويم الهجري (أم القرى)

[ctx: @item:inlist]
en: Chinese Lunar Calendar
ar: التقويم الصيني القمري

[ctx: @item:inlist]
en: Indian National Calendar
ar: التقويم الهندي الوطني

[ctx: @item:inlist]
en: Hebrew Calendar
ar: التقويم العبري

[ctx: @label:listbox]
en: Calendar system:
ar: نظام التقويم:

[ctx: @info:tooltip]
en: This calendar is based on pure astronomical calculation. It doesn't consider any crescent visibility criteria.
ar: هذا التقويم يعتمد على الحساب الفلكي الصرف. ولا يعتمد على أيٍ من معايير رؤية الهلال.

[ctx: @label:spinbox]
en: Date offset:
ar: إزاحة التاريخ:

en: %1 day | %1 days
ar[0]: لا شيء
ar[1]: يوم واحد
ar[2]: يومين
ar[3]: %1 أيام
ar[4]: %1 يومًا
ar[5]: %1 يوم

[ctx: @info:tooltip]
en: A positive offset signifies a later date, while a negative offset signifies an earlier date.
ar: تشير الإزاحة الإيجابية إلى تأخير التاريخ، بينما تشير الإزاحة السلبية إلى تقديم التاريخ.

[ctx: %1 Day number %2 Translated month name in Hebrew/Jewish calendar %3 Year number %4 Full date in Hebrew]
en: %1 %2, %3 (%4)
ar: %1 %2، %3 (%4)

[ctx: @label %1 day %2 month name in India National Calendar %3 year]
en: %1 %2, %3
ar: %1 %2، %3

[ctx: @label %1 Day number %2 Month name in Islamic Calendar %3 Year number %4 Islamic calendar date in Arabic]
en: %1 %2, %3 (%4)
ar: %1 %2، %3 (%4)

[ctx: @label %1 day %2 month name %3 year]
en: %1 %2, %3
ar: %1 %2، %3
