plasma_applet_comic - en to ar translation catalogue (46 entries)

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to strip…
ar: اقفز إلى الشريط...

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit the comic website
ar: زر موقع الرسمة

[ctx: @title]
en: Comics
ar: قصص مصورة

[ctx: @title]
en: Behavior
ar: السّلوك

[ctx: @title:group form label for checkboxes]
en: Show above image:
ar: أظهر أعلى الصورة:

[ctx: @option:check show above image:]
en: Title
ar: العنوان

[ctx: @option:check show above image:]
en: Author
ar: المؤلف

[ctx: @title:group form label for checkboxes]
en: Show below image:
ar: أظهر أسفل الصورة:

[ctx: @option:check show below image]
en: Identifier
ar: المعرف

[ctx: @option:check show below image]
en: Website
ar: موقع الوبّ

[ctx: @label:group form label for radiobuttons]
en: Navigation buttons:
ar: أزرار التنقل:

[ctx: @option:radio navigation buttons are…]
en: Always visible at the edges
ar: مرئية دائماً عند الحواف

[ctx: @option:radio navigation buttons…]
en: Appear centrally when hovering
ar: تظهر وسطيًا عند التحويم

[ctx: @label for checkbox, completes sentence … opens full-size view]
en: Middle-clicking image:
ar: عند النقر بالزر الأوسط:

[ctx: @option:check completes sentence Middle-clicking image…]
en: Opens full-size view
ar: يفتح العرض بالحجم الكامل

[ctx: @action:button]
en: Get New…
ar: احصل على جديد…

[ctx: @info placeholdermessage if comic provider list empty]
en: No comics installed
ar: لا توجد قصص مصورة مثبتة

[ctx: @action:button]
en: Get Comics…
ar: احصل على قصص مصورة…

[ctx: @label:spinbox]
en: Check for new comics every:
ar: التمس الرسمات الجديدة كل:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit (minutes)]
en: minute | minutes
ar[0]: دقيقة
ar[1]: دقيقة
ar[2]: دقيقتين
ar[3]: دقائق
ar[4]: دقيقة
ar[5]: دقيقة

[ctx: @label:spinbox]
en: Keep local archive:
ar: احتفظ بالأرشيف محليًا:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit]
en: images per comic | images per comic
ar[0]: صورة في كل قصة
ar[1]: صورة في كل قصة
ar[2]: صورتين في كل قصة
ar[3]: صور في كل قصة
ar[4]: صورة في كل قصة
ar[5]: صورة في كل قصة

[ctx: @info placeholdermessage if comic loading failed]
en: Could not load comic
ar: تعذر تحميل القصص المصورة

[ctx: @info placeholdermessage explanation]
en: Try again later, or choose a different comic
ar: حاول مرة أخرى لاحقًا، أو اختر قصة مصورة أخرى

[ctx: @info placeholdermessage title if offline]
en: Offline
ar: غير متّصل

[ctx: @info placeholdermessage connection]
en: Reconnect to the internet to retry loading this image. You can still view any images in the local archive.
ar: أعد الاتصال بالإنترنت لإعادة محاولة تحميل هذه الصورة. لا يزال بإمكانك عرض أي صور في الأرشيف المحلي.

[ctx: @info placeholdermessage title if connection local/unknown]
en: Limited connectivity
ar: اتصال محدود

[ctx: @info placeholdermessage explanation if connection local/unknown]
en: The image may not be available on your current connection. You can still view any images in the local archive.
ar: قد لا تكون الصورة متاحة على اتصالك الحالي. لا يزال بإمكانك عرض أي صور في الأرشيف المحلي.

[ctx: @info placeholdermessage title if today not available]
en: Not available
ar: غير متوفّر

[ctx: @info placeholdermessage explanation if today not available]
en: Today's image is not yet available or cannot be read. Try a different date.
ar: صورة اليوم غير متاحة بعد أو لا يمكن قراءتها. جرّب تاريخاً مختلفاً.

[ctx: @info placeholdermessage title if date not available]
en: Not available
ar: غير متوفّر

[ctx: @info placeholdermessage explanation if date not available]
en: The image for this day is not available or cannot be read. Try a different date.
ar: صورة هذا اليوم غير متوفرة أو لا يمكن قراءتها. جرّب تاريخاً آخر.

[ctx: @action comic strip]
en: &Next Tab with a New Strip
ar: الل&سان التالي بشريط جديد

[ctx: @action]
en: Jump to &First Strip
ar: ا&قفز إلى الشريط الأول

[ctx: @action]
en: Jump to &Current Strip
ar: اقفز إلى الشريط ال&حالي

[ctx: @action]
en: Jump to Strip…
ar: اقفز إلى الشريط...

[ctx: @action]
en: Visit the Website
ar: زر موقع الانترنت

[ctx: @action]
en: Visit the Shop &Website
ar: زر موقع ال&محل

[ctx: @action]
en: &Save Comic As…
ar: ا&حفظ الرسمة كـ ...

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: &Actual Size
ar: الحجم ال&فعلي

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: Store Current &Position
ar: احفظ الم&وضع الحالي

[ctx: @info placeholdermessage if no comics loaded]
en: No comics configured
ar: لم يضبط أي من ا لقصص المصورة

[ctx: @action:button helpfulAction opens settings dialog]
en: Choose comic…
ar: اختر قصة مصورة…

[ctx: @title:window]
en: Go to Strip
ar: اذهب للشريط

[ctx: @label:spinbox]
en: &Strip number:
ar: رقم ال&شريط:

[ctx: @label:textbox]
en: Strip identifier:
ar: معرف الشريط:
