plasma_applet_fifteenPuzzle - en to ar translation catalogue (18 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
ar: المظهر

[ctx: @label:spinbox]
en: Grid size:
ar: حجم الشبكة:

[ctx: @label:group radio button group]
en: Background:
ar: الخلفيّة:

[ctx: @label:chooser opens background color picker]
en: Color:
ar: اللون:

[ctx: @label:chooser opens background image file picker]
en: Image:
ar: الصورة:

[ctx: @info:placeholder]
en: Path to custom image…
ar: مسار الصّورة المخصّصة...

[ctx: @action:button]
en: Choose image…
ar: اختر صورة...

[ctx: @title:window]
en: Choose an Image
ar: اختر صورة...

[ctx: @item:inlistbox file type category for file picker]
en: Image Files (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.svg *.svgz)
ar: ملفات الصّور (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.svg *.svgz)

[ctx: @title:group formdata label]
en: Tile labels:
ar: لاصقات القطع:

[ctx: @label:chooser opens label color picker]
en: Color:
ar: اللون:

[ctx: @option:check Hide tile labels]
en: Hide on image backgrounds
ar: أخفِ خلفيات الصور

[ctx: The time since the puzzle started, in minutes and seconds]
en: Time: %1
ar: الوقت: %1

[ctx: @action:button]
en: Shuffle
ar: اخلط

[ctx: @info:status The number of moves made by the player so far]
en: Moves: %1
ar: الحركات: %1

[ctx: @info]
en: Solved! Try again.
ar: حُلّت! جرّب أخرى.

en: Fifteen Puzzle
ar: أحجية الخمسة عشر

en: Solve by arranging in order
ar: حلّها بترتيب القطع ترتيبًا صحيحًا
