kdeplasma-addons - en to az translation catalogue (14 entries)

[ctx: @item:inlist]
en: Julian
az: Yuliyan

[ctx: @item:inlist]
en: Milankovic
az: Milankoviç

[ctx: @item:inlist]
en: The Solar Hijri Calendar (Persian)
az: Günəş hicri təqvimi (Fars)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Astronomical)
az: İslam təqvimi (Astronomik)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: The Islamic Civil Calendar (Tabular)
az: İslam mülki təqvimi (Cədvəlli)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Umm al-Qura)
az: İslam təqvimi (Ümm-ül-Kurra)

[ctx: @item:inlist]
en: Chinese Lunar Calendar
az: Çin ay təqvimi

[ctx: @item:inlist]
en: Indian National Calendar
az: Hind milli təqvimi

[ctx: @item:inlist]
en: Hebrew Calendar
az: İbrani təqvimi

[ctx: @label:listbox]
en: Calendar system:
az: Təqvim sistemi:

[ctx: @info:tooltip]
en: This calendar is based on pure astronomical calculation. It doesn't consider any crescent visibility criteria.
az: Bu təqvim tamamilə astronomik hesablamalara əsaslanır. Bunda aypara görünüşü meyarları nəzərə alınmır.

[ctx: @label:spinbox]
en: Date offset:
az: Tarix sürüşməsi:

en: %1 day | %1 days
az[0]: %1 gün
az[1]: %1 gün

[ctx: @info:tooltip]
en: A positive offset signifies a later date, while a negative offset signifies an earlier date.
az: Müsbət sürüşmə daha gec tarixi bildirir, mənfi sürüşmə isə daha erkən tarixi bildirir.
