kdeplasma-addons - en to az translation catalogue (18 entries)

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: date
az: tarix

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: time
az: vaxt

[ctx: words to specify a time in a time zone or to convert a time to a time zone, e.g. 'current time in Berlin' or '18:00 UTC to CET', separated by '|' (will be used as a regex)]
en: to|in|as|at
az: bu vaxtda

en: Displays the current date
az: Cari tarixi göstərir

en: Displays the current time
az: Cari vaxtı göstərir

[ctx: The <> and space are part of the example query]
en:  <timezone>
az:  <vaxt_zonası>

en: Displays the current date and difference to system date in a given timezone
az: Verilmiş saat qurşağında cari tarixi və sistemin istifadə etdiyi tarixdən fərqi göstərir

en: Displays the current time and difference to system time in a given timezone
az: Verilmiş saat qurşağında cari vaxtı və sistemin istifadə etdiyi saat qurşağından fərqi göstərir

[ctx: The <> and space are part of the example query]
en: <time> <timezone> in <timezone>
az: <vaxt> <saat qurşağı> <saat qurşağı>nda

en: Converts the time from the first timezone to the second timezone. If only one time zone is given, the other will be the system time zone. If no date or time is given, it will be the current date and time.
az: Vaxtı birinci saat qurşağından ikinci saat qurşağına çevirir. Əgər bir saat qurşağı göstərilməyibsə, başqa saat qurşağı sistemin istifadə etdiyi saat qurşağı olacaq. Əgər tarix və ya vaxt göstərilməyibsə bu cari tarix və vaxt olacaq.

en: Today's date is %1
az: Bu gün %1'dir

[ctx: time difference between time zones, e.g. in Stockholm it's 1 calendar day later than in Brasilia]
en: %1 later
az: %1 daha sonra

[ctx: date difference between time zones, e.g. in Brasilia it's 1 calendar day earlier than in Stockholm]
en: %1 earlier
az: %1 daha erkən

[ctx: no date difference between time zones, e.g. in Stockholm it's the same calendar day as in Berlin]
en: no date difference
az: tarix fərqi yoxdur

en: Current time is %1
az: Cari vaxt %1'dir

[ctx: time difference between time zones, e.g. in Stockholm it's 4 hours later than in Brasilia]
en: %1 later
az: %1 daha sonra

[ctx: time difference between time zones, e.g. in Brasilia it's 4 hours earlier than in Stockholm]
en: %1 earlier
az: %1 daha erkən

[ctx: no time difference between time zones, e.g. in Stockholm it's the same time as in Berlin]
en: no time difference
az: vaxt fərqi yoxdur
