kdeplasma-addons - en to bg translation catalogue (171 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
bg: Външен вид

[ctx: @title:group]
en: Font:
bg: Шрифт:

[ctx: @option:check]
en: Bold text
bg: Удебелен текст

[ctx: @option:check]
en: Italic text
bg: Текст в курсив

[ctx: @title:group]
en: Fuzzyness:
bg: Неяснота:

[ctx: @item:inrange]
en: Accurate
bg: Точно

[ctx: @item:inrange]
en: Fuzzy
bg: Приблизително

en: One o’clock
bg: Един часа

en: Five past one
bg: Един и пет

en: Ten past one
bg: Един и десет

en: Quarter past one
bg: Един и петнайсет

en: Twenty past one
bg: Един и двайсет

en: Twenty-five past one
bg: Един и двайсет и пет

en: Half past one
bg: Един и половина

en: Twenty-five to two
bg: Два без двайсет и пет

en: Twenty to two
bg: Два без двайсет

en: Quarter to two
bg: Два без петнайсет

en: Ten to two
bg: Два без десет

en: Five to two
bg: Два без пет

en: Two o’clock
bg: Два часа

en: Five past two
bg: Два и пет

en: Ten past two
bg: Два и десет

en: Quarter past two
bg: Два и петнайсет

en: Twenty past two
bg: Два и двайсет

en: Twenty-five past two
bg: Два и двайсет и пет

en: Half past two
bg: Два и половина

en: Twenty-five to three
bg: Три без двайсет и пет

en: Twenty to three
bg: Три без двайсет

en: Quarter to three
bg: Три без пенайсет

en: Ten to three
bg: Три без десет

en: Five to three
bg: Три без пет

en: Three o’clock
bg: Три часа

en: Five past three
bg: Три и пет

en: Ten past three
bg: Три и десет

en: Quarter past three
bg: Три и петнайсет

en: Twenty past three
bg: Три и двайсет

en: Twenty-five past three
bg: Три и двайсет и пет

en: Half past three
bg: Три и половина

en: Twenty-five to four
bg: Четири без двайсет и пет

en: Twenty to four
bg: Четири без двайсет

en: Quarter to four
bg: Четири без петнайсет

en: Ten to four
bg: Четири без десет

en: Five to four
bg: Четири без пет

en: Four o’clock
bg: Четири часа

en: Five past four
bg: Четири и пет

en: Ten past four
bg: Четири и десет

en: Quarter past four
bg: Четири и петнайсет

en: Twenty past four
bg: Четири и двайсет

en: Twenty-five past four
bg: Четири и двайсет и пет

en: Half past four
bg: Четири и половина

en: Twenty-five to five
bg: Пет без двайсет и пет

en: Twenty to five
bg: Пет без двайсет

en: Quarter to five
bg: Пет без петнайсет

en: Ten to five
bg: Пет без десет

en: Five to five
bg: Пет без пет

en: Five o’clock
bg: Пет часа

en: Five past five
bg: Пет и пет

en: Ten past five
bg: Пет и десет

en: Quarter past five
bg: Пет и петнайсет

en: Twenty past five
bg: Пет и двайсет

en: Twenty-five past five
bg: Пет и двайсет и пет

en: Half past five
bg: Пет и половина

en: Twenty-five to six
bg: Шест без двайсет и пет

en: Twenty to six
bg: Шест без двайсет

en: Quarter to six
bg: Шест без петнайсет

en: Ten to six
bg: Шест без десет

en: Five to six
bg: Шест без пет

en: Six o’clock
bg: Шест часа

en: Five past six
bg: Шест и пет

en: Ten past six
bg: Шест и десет

en: Quarter past six
bg: Шест и петнайсет

en: Twenty past six
bg: Шест и двайсет

en: Twenty-five past six
bg: Шест и двайсет и пет

en: Half past six
bg: Шест и половина

en: Twenty-five to seven
bg: Седем без двайсет и пет

en: Twenty to seven
bg: Седем без двайсет

en: Quarter to seven
bg: Седем без петнайсет

en: Ten to seven
bg: Седем без десет

en: Five to seven
bg: Седем без пет

en: Seven o’clock
bg: Седем часа

en: Five past seven
bg: Седем и пет

en: Ten past seven
bg: Седем и десет

en: Quarter past seven
bg: Седем и петнайсет

en: Twenty past seven
bg: Седем и двайсет

en: Twenty-five past seven
bg: Седем и двайсет и пет

en: Half past seven
bg: Седем и половина

en: Twenty-five to eight
bg: Осем без  двайсет и пет

en: Twenty to eight
bg: Осем без двайсет

en: Quarter to eight
bg: Осем без петнайсет

en: Ten to eight
bg: Осем без десет

en: Five to eight
bg: Осем без пет

en: Eight o’clock
bg: Осем часа

en: Five past eight
bg: Осем и пет

en: Ten past eight
bg: Осем и десет

en: Quarter past eight
bg: Осем и петнайсет

en: Twenty past eight
bg: Осем и двайсет

en: Twenty-five past eight
bg: Осем и двайсет и пет

en: Half past eight
bg: Осем и половина

en: Twenty-five to nine
bg: Девет без двайсет и пет

en: Twenty to nine
bg: Девет без двайсет

en: Quarter to nine
bg: Девет без петнайсет

en: Ten to nine
bg: Девет без десет

en: Five to nine
bg: Девет без пет

en: Nine o’clock
bg: Девет часа

en: Five past nine
bg: Девет и пет

en: Ten past nine
bg: Девет и десет

en: Quarter past nine
bg: Девет и петнайсет

en: Twenty past nine
bg: Девет и двайсет

en: Twenty-five past nine
bg: Девет и двайсет и пет

en: Half past nine
bg: Девет и половина

en: Twenty-five to ten
bg: Десет без двайсет и пет

en: Twenty to ten
bg: Десет без двайсет

en: Quarter to ten
bg: Десет без петнайсет

en: Ten to ten
bg: Десет без десет

en: Five to ten
bg: Десет без пет

en: Ten o’clock
bg: Десет часа

en: Five past ten
bg: Десет и пет

en: Ten past ten
bg: Десет и десет

en: Quarter past ten
bg: Десет и петнайсет

en: Twenty past ten
bg: Десет и двайсет

en: Twenty-five past ten
bg: Десет и двайсет и пет

en: Half past ten
bg: Десет и половина

en: Twenty-five to eleven
bg: Единайсет без двайсет и пет

en: Twenty to eleven
bg: Единайсет без двайсет

en: Quarter to eleven
bg: Единайсет без петнайсет

en: Ten to eleven
bg: Единайсет без десет

en: Five to eleven
bg: Единайсет без пет

en: Eleven o’clock
bg: Единайсет часа

en: Five past eleven
bg: Единайсет и пет

en: Ten past eleven
bg: Единайсет и десет

en: Quarter past eleven
bg: Единайсет и петнайсет

en: Twenty past eleven
bg: Единайсет и двайсет

en: Twenty-five past eleven
bg: Единайсет и двайсет и пет

en: Half past eleven
bg: Единайсет и половина

en: Twenty-five to twelve
bg: Дванайсет без двайсет и пет

en: Twenty to twelve
bg: Дванайсет без двайсет

en: Quarter to twelve
bg: Дванайсет без петнайсет

en: Ten to twelve
bg: Дванайсет без десет

en: Five to twelve
bg: Дванайсет без пет

en: Twelve o’clock
bg: Дванайсет часа

en: Five past twelve
bg: Дванайсет и пет

en: Ten past twelve
bg: Дванайсет и десет

en: Quarter past twelve
bg: Дванайсет и петнайсет

en: Twenty past twelve
bg: Дванайсет и двайсет

en: Twenty-five past twelve
bg: Дванайсет и двайсет и пет

en: Half past twelve
bg: Дванайсет и половина

en: Twenty-five to one
bg: Един без двайсет и пет

en: Twenty to one
bg: Един без двайсет

en: Quarter to one
bg: Един без петнайсет

en: Ten to one
bg: Един без десет

en: Five to one
bg: Един без пет

en: Sleep
bg: Сън

en: Breakfast
bg: Закуска

en: Second Breakfast
bg: Втора закуска

en: Elevenses
bg: Късна закуска

en: Lunch
bg: Обяд

en: Afternoon tea
bg: Следобеден чай

en: Dinner
bg: Вечеря

en: Supper
bg: Вечеря

en: Night
bg: Нощ

en: Early morning
bg: Ранно утро

en: Morning
bg: Утро

en: Almost noon
bg: Около обяд

en: Noon
bg: Обяд

en: Afternoon
bg: Следобед

en: Evening
bg: Вечер

en: Late evening
bg: Късна вечер

en: Start of week
bg: Началото на седмицата

en: Middle of week
bg: Средата на седмицата

en: End of week
bg: Краят на седмицата

en: Weekend!
bg: Почивни дни!
