kdeplasma-addons - en to bg translation catalogue (17 entries)

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: date
bg: дата

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: time
bg: час

[ctx: words to specify a time in a time zone or to convert a time to a time zone, e.g. 'current time in Berlin' or '18:00 UTC to CET', separated by '|' (will be used as a regex)]
en: to|in|as|at
bg: към|в|като|на

en: Displays the current date
bg: Показва текущата дата

en: Displays the current time
bg: Показва текущото време

en: Displays the current date and difference to system date in a given timezone
bg: Показва текущата дата и разликата спрямо системната дата в даден часови пояс

en: Displays the current time and difference to system time in a given timezone
bg: Показва текущото време и разликата спрямо системното време в даден часови пояс

[ctx: The <> and space are part of the example query]
en: <time> <timezone> in <timezone>
bg: <time><timezone> в <timezone>

en: Converts the time from the first timezone to the second timezone. If only one time zone is given, the other will be the system time zone. If no date or time is given, it will be the current date and time.
bg: Преобразува времето от първата часова зона във втората часова зона. Ако само е зададена само една часова зона, другата ще бъде системната часова зона. Ако няма дата или час, ще бъдат зададени текущата дата и час.

en: Today's date is %1
bg: Днешната дата е %1

[ctx: time difference between time zones, e.g. in Stockholm it's 1 calendar day later than in Brasilia]
en: %1 later
bg: %1 по-късно

[ctx: date difference between time zones, e.g. in Brasilia it's 1 calendar day earlier than in Stockholm]
en: %1 earlier
bg: %1 по-рано

[ctx: no date difference between time zones, e.g. in Stockholm it's the same calendar day as in Berlin]
en: no date difference
bg: няма разлика в датите

en: Current time is %1
bg: Текущото време е %1

[ctx: time difference between time zones, e.g. in Stockholm it's 4 hours later than in Brasilia]
en: %1 later
bg: %1 по-късно

[ctx: time difference between time zones, e.g. in Brasilia it's 4 hours earlier than in Stockholm]
en: %1 earlier
bg: %1 по-рано

[ctx: no time difference between time zones, e.g. in Stockholm it's the same time as in Berlin]
en: no time difference
bg: няма разлика във времето
