kdeplasma-addons - en to bs translation catalogue (132 entries)

en: One o’clock
bs: Jedan sat

en: Five past one
bs: Jedan i pet

en: Ten past one
bs: Jedan i deset

en: Quarter past one
bs: Jedan i petnaest

en: Twenty past one
bs: Jedan i dvadeset

en: Half past one
bs: Pola dva

en: Twenty to two
bs: Dvadeset do dva

en: Quarter to two
bs: Petnaest do dva

en: Ten to two
bs: Deset do dva

en: Five to two
bs: Pet do dva

en: Two o’clock
bs: Dva sata

en: Five past two
bs: Dva i pet

en: Ten past two
bs: Dva i deset

en: Quarter past two
bs: Dva i petnaest

en: Twenty past two
bs: Dva i dvadeset

en: Half past two
bs: Pola 3

en: Twenty to three
bs: Dvadeset do tri

en: Quarter to three
bs: Petnaest do tri

en: Ten to three
bs: Deset do tri

en: Five to three
bs: Pet do tri

en: Three o’clock
bs: Tri sata

en: Five past three
bs: Tri i pet

en: Ten past three
bs: Tri i deset

en: Quarter past three
bs: Tri i petnaest

en: Twenty past three
bs: Tri i dvadeset

en: Half past three
bs: Pola 4

en: Twenty to four
bs: Dvadeset do četiri

en: Quarter to four
bs: Petnaest do četiri

en: Ten to four
bs: Deset do četiri

en: Five to four
bs: Pet do četiri

en: Four o’clock
bs: Četiri sata

en: Five past four
bs: Četiri i pet

en: Ten past four
bs: Četiri i deset

en: Quarter past four
bs: Četiri i petnaest

en: Twenty past four
bs: Četiri i dvadeset

en: Half past four
bs: Pola 5

en: Twenty to five
bs: Dvadeset do pet

en: Quarter to five
bs: Petnaest do pet

en: Ten to five
bs: Deset do pet

en: Five to five
bs: Pet do pet

en: Five o’clock
bs: Pet do četiri

en: Five past five
bs: Pet i pet

en: Ten past five
bs: Pet i deset

en: Quarter past five
bs: Pet i petnaest

en: Twenty past five
bs: Pet i dvadeset

en: Half past five
bs: Pola 6

en: Twenty to six
bs: Dvadeset do šest

en: Quarter to six
bs: Petnaest do šest

en: Ten to six
bs: Deset do šest

en: Five to six
bs: Pet do šest

en: Six o’clock
bs: Šest sati

en: Five past six
bs: Šest i pet

en: Ten past six
bs: Šest i deset

en: Quarter past six
bs: Šest i petnaest

en: Twenty past six
bs: Šest i dvadeset

en: Half past six
bs: Pola sedam

en: Twenty to seven
bs: Dvadeset do sedam

en: Quarter to seven
bs: Petnaest do sedam

en: Ten to seven
bs: Deset do sedam

en: Five to seven
bs: Pet do sedam

en: Seven o’clock
bs: Sedam sati

en: Five past seven
bs: Sedam i pet

en: Ten past seven
bs: Sedam i deset

en: Quarter past seven
bs: Sedam i petnaest

en: Twenty past seven
bs: Sedam i dvadeset

en: Half past seven
bs: Pola osam

en: Twenty to eight
bs: Dvadeset do osam

en: Quarter to eight
bs: Petnaest do osam

en: Ten to eight
bs: Deset do osam

en: Five to eight
bs: Pet do osam

en: Eight o’clock
bs: Osam sati

en: Five past eight
bs: Osam i pet

en: Ten past eight
bs: Osam i deset

en: Quarter past eight
bs: Osam i petnaest

en: Twenty past eight
bs: Osam i dvadeset

en: Half past eight
bs: Pola 9

en: Twenty to nine
bs: Dvadeset do devet

en: Quarter to nine
bs: Petnaest do devet

en: Ten to nine
bs: Deset do devet

en: Five to nine
bs: Pet do devet

en: Nine o’clock
bs: Devet sati

en: Five past nine
bs: Devet i pet

en: Ten past nine
bs: Devet i deset

en: Quarter past nine
bs: Devet i petnaest

en: Twenty past nine
bs: Devet i dvadeset

en: Half past nine
bs: Pola deset

en: Twenty to ten
bs: Dvadeset do deset

en: Quarter to ten
bs: Petnaest do deset

en: Ten to ten
bs: Deset do deset

en: Five to ten
bs: Pet do deset

en: Ten o’clock
bs: Deset sati

en: Five past ten
bs: Deset i pet

en: Ten past ten
bs: Deset i deset

en: Quarter past ten
bs: Deset i petnaest

en: Twenty past ten
bs: Deset i dvadeset

en: Half past ten
bs: Pola jedanaest

en: Twenty to eleven
bs: Dvadeset do jedanaest

en: Quarter to eleven
bs: Petnaest do jedanaest

en: Ten to eleven
bs: Deset do jedanaest

en: Five to eleven
bs: Pet do jedanaest

en: Eleven o’clock
bs: Jedanaest sati

en: Five past eleven
bs: Jedanaest i pet

en: Ten past eleven
bs: Jedanaest i deset

en: Quarter past eleven
bs: Jedanaest i petnaest

en: Twenty past eleven
bs: Jedanaest i dvadeset

en: Half past eleven
bs: Pola dvanaest

en: Twenty to twelve
bs: Dvadeset do dvanaest

en: Quarter to twelve
bs: Petnaest do dvanaest

en: Ten to twelve
bs: Deset do dvanaest

en: Five to twelve
bs: Pet do dvanaest

en: Twelve o’clock
bs: Dvanaest sati

en: Five past twelve
bs: Dvanaest i pet

en: Ten past twelve
bs: Dvanaest i deset

en: Quarter past twelve
bs: Dvanaest i petnaest

en: Twenty past twelve
bs: Dvanaest i dvadeset

en: Half past twelve
bs: Pola dvanaest

en: Twenty to one
bs: Dvadeset do jedan

en: Quarter to one
bs: Petnaest do jedan

en: Ten to one
bs: Deset do jedan

en: Five to one
bs: Pet do ejdan

en: Night
bs: Noć

en: Early morning
bs: Rano jutro

en: Morning
bs: Jutro

en: Almost noon
bs: Prije podne

en: Noon
bs: Podne

en: Afternoon
bs: Popodne

en: Evening
bs: Veče

en: Late evening
bs: Kasno veče

en: Start of week
bs: Početak sedmice

en: Middle of week
bs: Sredina sedmice

en: End of week
bs: Kraj sedmice

en: Weekend!
bs: Vikend!
