kdeplasma-addons - en to ca translation catalogue (171 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
ca: Aparença

[ctx: @title:group]
en: Font:
ca: Tipus de lletra:

[ctx: @option:check]
en: Bold text
ca: Text en negreta

[ctx: @option:check]
en: Italic text
ca: Text en cursiva

[ctx: @title:group]
en: Fuzzyness:
ca: Aproximació:

[ctx: @item:inrange]
en: Accurate
ca: Acurat

[ctx: @item:inrange]
en: Fuzzy
ca: Aproximat

en: One o’clock
ca: Una en punt

en: Five past one
ca: Una i cinc

en: Ten past one
ca: Una i deu

en: Quarter past one
ca: Un quart de dues

en: Twenty past one
ca: Un quart i cinc de dues

en: Twenty-five past one
ca: Un quart i deu de dues

en: Half past one
ca: Dos quarts de dues

en: Twenty-five to two
ca: Dos quarts i cinc de dues

en: Twenty to two
ca: Dos quarts i deu de dues

en: Quarter to two
ca: Tres quarts de dues

en: Ten to two
ca: Tres quarts i cinc de dues

en: Five to two
ca: Tres quarts i deu de dues

en: Two o’clock
ca: Dues en punt

en: Five past two
ca: Dues i cinc

en: Ten past two
ca: Dues i deu

en: Quarter past two
ca: Un quart de tres

en: Twenty past two
ca: Un quart i cinc de tres

en: Twenty-five past two
ca: Un quart i deu de tres

en: Half past two
ca: Dos quarts de tres

en: Twenty-five to three
ca: Dos quarts i cinc de tres

en: Twenty to three
ca: Dos quarts i deu de tres

en: Quarter to three
ca: Tres quarts de tres

en: Ten to three
ca: Tres quarts i cinc de tres

en: Five to three
ca: Tres quarts i deu de tres

en: Three o’clock
ca: Tres en punt

en: Five past three
ca: Tres i cinc

en: Ten past three
ca: Tres i deu

en: Quarter past three
ca: Un quart de quatre

en: Twenty past three
ca: Un quart i cinc de quatre

en: Twenty-five past three
ca: Un quart i deu de quatre

en: Half past three
ca: Dos quarts de quatre

en: Twenty-five to four
ca: Dos quarts i cinc de quatre

en: Twenty to four
ca: Dos quarts i deu de quatre

en: Quarter to four
ca: Tres quarts de quatre

en: Ten to four
ca: Tres quarts i cinc de quatre

en: Five to four
ca: Tres quarts i deu de quatre

en: Four o’clock
ca: Quatre en punt

en: Five past four
ca: Quatre i cinc

en: Ten past four
ca: Quatre i deu

en: Quarter past four
ca: Un quart de cinc

en: Twenty past four
ca: Un quart i cinc de cinc

en: Twenty-five past four
ca: Un quart i deu de cinc

en: Half past four
ca: Dos quarts de cinc

en: Twenty-five to five
ca: Dos quarts i cinc de cinc

en: Twenty to five
ca: Dos quarts i deu de cinc

en: Quarter to five
ca: Tres quarts de cinc

en: Ten to five
ca: Tres quarts i cinc de cinc

en: Five to five
ca: Tres quarts i deu de cinc

en: Five o’clock
ca: Cinc en punt

en: Five past five
ca: Cinc i cinc

en: Ten past five
ca: Cinc i deu

en: Quarter past five
ca: Un quart de sis

en: Twenty past five
ca: Un quart i cinc de sis

en: Twenty-five past five
ca: Un quart i deu de sis

en: Half past five
ca: Dos quarts de sis

en: Twenty-five to six
ca: Dos quarts i cinc de sis

en: Twenty to six
ca: Dos quarts i deu de sis

en: Quarter to six
ca: Tres quarts de sis

en: Ten to six
ca: Tres quarts i cinc de sis

en: Five to six
ca: Tres quarts i deu de sis

en: Six o’clock
ca: Sis en punt

en: Five past six
ca: Sis i cinc

en: Ten past six
ca: Sis i deu

en: Quarter past six
ca: Un quart de set

en: Twenty past six
ca: Un quart i cinc de set

en: Twenty-five past six
ca: Un quart i deu de set

en: Half past six
ca: Dos quarts de set

en: Twenty-five to seven
ca: Dos quarts i cinc de set

en: Twenty to seven
ca: Dos quarts i deu de set

en: Quarter to seven
ca: Tres quarts de set

en: Ten to seven
ca: Tres quarts i cinc de set

en: Five to seven
ca: Tres quarts i deu de set

en: Seven o’clock
ca: Set en punt

en: Five past seven
ca: Set i cinc

en: Ten past seven
ca: Set i deu

en: Quarter past seven
ca: Un quart de vuit

en: Twenty past seven
ca: Un quart i cinc de vuit

en: Twenty-five past seven
ca: Un quart i deu de vuit

en: Half past seven
ca: Dos quarts de vuit

en: Twenty-five to eight
ca: Dos quarts i cinc de vuit

en: Twenty to eight
ca: Dos quarts i deu de vuit

en: Quarter to eight
ca: Tres quarts de vuit

en: Ten to eight
ca: Tres quarts i cinc de vuit

en: Five to eight
ca: Tres quarts i deu de vuit

en: Eight o’clock
ca: Vuit en punt

en: Five past eight
ca: Vuit i cinc

en: Ten past eight
ca: Vuit i deu

en: Quarter past eight
ca: Un quart de nou

en: Twenty past eight
ca: Un quart i cinc de nou

en: Twenty-five past eight
ca: Un quart i deu de nou

en: Half past eight
ca: Dos quarts de nou

en: Twenty-five to nine
ca: Dos quarts i cinc de nou

en: Twenty to nine
ca: Dos quarts i deu de nou

en: Quarter to nine
ca: Tres quarts de nou

en: Ten to nine
ca: Tres quarts i cinc de nou

en: Five to nine
ca: Tres quarts i deu de nou

en: Nine o’clock
ca: Nou en punt

en: Five past nine
ca: Nou i cinc

en: Ten past nine
ca: Nou i deu

en: Quarter past nine
ca: Un quart de deu

en: Twenty past nine
ca: Un quart i cinc de deu

en: Twenty-five past nine
ca: Un quart i deu de deu

en: Half past nine
ca: Dos quarts de deu

en: Twenty-five to ten
ca: Dos quarts i cinc de deu

en: Twenty to ten
ca: Dos quarts i deu de deu

en: Quarter to ten
ca: Tres quarts de deu

en: Ten to ten
ca: Tres quarts i cinc de deu

en: Five to ten
ca: Tres quarts i deu de deu

en: Ten o’clock
ca: Deu en punt

en: Five past ten
ca: Deu i cinc

en: Ten past ten
ca: Deu i deu

en: Quarter past ten
ca: Un quart d'onze

en: Twenty past ten
ca: Un quart i cinc d'onze

en: Twenty-five past ten
ca: Un quart i deu d'onze

en: Half past ten
ca: Dos quarts d'onze

en: Twenty-five to eleven
ca: Dos quarts i cinc d'onze

en: Twenty to eleven
ca: Dos quarts i deu d'onze

en: Quarter to eleven
ca: Tres quarts d'onze

en: Ten to eleven
ca: Tres quarts i cinc d'onze

en: Five to eleven
ca: Tres quarts i deu d'onze

en: Eleven o’clock
ca: Onze en punt

en: Five past eleven
ca: Onze i cinc

en: Ten past eleven
ca: Onze i deu

en: Quarter past eleven
ca: Un quart de dotze

en: Twenty past eleven
ca: Un quart i cinc de dotze

en: Twenty-five past eleven
ca: Un quart i deu de dotze

en: Half past eleven
ca: Dos quarts de dotze

en: Twenty-five to twelve
ca: Dos quarts i cinc de dotze

en: Twenty to twelve
ca: Dos quarts i deu de dotze

en: Quarter to twelve
ca: Tres quarts de dotze

en: Ten to twelve
ca: Tres quarts i cinc de dotze

en: Five to twelve
ca: Tres quarts i deu de dotze

en: Twelve o’clock
ca: Dotze en punt

en: Five past twelve
ca: Dotze i cinc

en: Ten past twelve
ca: Dotze i deu

en: Quarter past twelve
ca: Un quart d'una

en: Twenty past twelve
ca: Un quart i cinc d'una

en: Twenty-five past twelve
ca: Un quart i deu d'una

en: Half past twelve
ca: Dos quarts d'una

en: Twenty-five to one
ca: Dos quarts i cinc d'una

en: Twenty to one
ca: Dos quarts i deu d'una

en: Quarter to one
ca: Tres quarts d'una

en: Ten to one
ca: Tres quarts i cinc d'una

en: Five to one
ca: Tres quarts i deu d'una

en: Sleep
ca: Dormir

en: Breakfast
ca: Esmorzar

en: Second Breakfast
ca: Segon esmorzar

en: Elevenses
ca: Mig matí

en: Lunch
ca: Dinar

en: Afternoon tea
ca: Te de la tarda

en: Dinner
ca: Sopar

en: Supper
ca: Ressopó

en: Night
ca: Nit

en: Early morning
ca: De bon matí

en: Morning
ca: Matí

en: Almost noon
ca: Cap al migdia

en: Noon
ca: Migdia

en: Afternoon
ca: Tarda

en: Evening
ca: Capvespre

en: Late evening
ca: Vespre

en: Start of week
ca: Inici de la setmana

en: Middle of week
ca: Meitat de la setmana

en: End of week
ca: Final de la setmana

en: Weekend!
ca: Cap de setmana!
