kdeplasma-addons - en to ca translation catalogue (40 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
ca: Aparença

en: %1pt
ca: %1 pt

en: Text font size:
ca: Mida del tipus de lletra del text:

en: Background color
ca: Color de fons

en: A white sticky note
ca: Una nota adhesiva blanca

en: A black sticky note
ca: Una nota adhesiva negra

en: A red sticky note
ca: Una nota adhesiva vermella

en: An orange sticky note
ca: Una nota adhesiva taronja

en: A yellow sticky note
ca: Una nota adhesiva groga

en: A green sticky note
ca: Una nota adhesiva verda

en: A blue sticky note
ca: Una nota adhesiva blava

en: A pink sticky note
ca: Una nota adhesiva rosa

en: A translucent sticky note
ca: Una nota adhesiva translúcida

en: A translucent sticky note with light text
ca: Una nota adhesiva translúcida amb text clar

en: Undo
ca: Desfés

en: Redo
ca: Refés

en: Cut
ca: Retalla

en: Copy
ca: Copia

en: Paste
ca: Enganxa

en: Paste with Full Formatting
ca: Enganxa amb el format complet

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Formatting
ca: Elimina el format

en: Delete
ca: Suprimeix

en: Clear
ca: Neteja

en: Select All
ca: Selecciona-ho tot

[ctx: @info:tooltip]
en: Bold
ca: Negreta

[ctx: @info:tooltip]
en: Italic
ca: Cursiva

[ctx: @info:tooltip]
en: Underline
ca: Subratllat

[ctx: @info:tooltip]
en: Strikethrough
ca: Barrat

en: Discard this note?
ca: Descarto aquesta nota?

en: Are you sure you want to discard this note?
ca: Esteu segur de voler descartar aquesta nota?

[ctx: @item:inmenu]
en: White
ca: Blanc

[ctx: @item:inmenu]
en: Black
ca: Negre

[ctx: @item:inmenu]
en: Red
ca: Vermell

[ctx: @item:inmenu]
en: Orange
ca: Taronja

[ctx: @item:inmenu]
en: Yellow
ca: Groc

[ctx: @item:inmenu]
en: Green
ca: Verd

[ctx: @item:inmenu]
en: Blue
ca: Blau

[ctx: @item:inmenu]
en: Pink
ca: Rosa

[ctx: @item:inmenu]
en: Translucent
ca: Translúcid

[ctx: @item:inmenu]
en: Translucent Light
ca: Translúcid clar
