kdeplasma-addons - en to ca translation catalogue (15 entries)

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: date
ca: data

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: time
ca: hora

en: Displays the current date
ca: Mostra la data actual

en: Displays the current time
ca: Mostra l'hora actual

[ctx: The <> and space are part of the example query]
en:  <timezone>
ca: <zona horària>

en: Displays the current date and difference to system date in a given timezone
ca: Mostra la data actual i la diferència amb la data del sistema en una zona horària indicada

en: Displays the current time and difference to system time in a given timezone
ca: Mostra l'hora actual i la diferència amb l'hora del sistema en una zona horària indicada

en: Today's date is %1
ca: La data d'avui és %1

[ctx: date difference between time zones, e.g. in Stockholm it's 1 calendar day later than in Brasilia]
en: %1 later
ca: %1 després

[ctx: date difference between time zones, e.g. in Brasilia it's 1 calendar day earlier than in Stockholm]
en: %1 earlier
ca: %1 abans

[ctx: no date difference between time zones, e.g. in Stockholm it's the same calendar day as in Berlin]
en: no date difference
ca: sense diferència de data

en: Current time is %1
ca: L'hora actual és %1

[ctx: time difference between time zones, e.g. in Stockholm it's 4 hours later than in Brasilia]
en: %1 later
ca: %1 després

[ctx: time difference between time zones, e.g. in Brasilia it's 4 hours ealier than in Stockholm]
en: %1 earlier
ca: %1 abans

[ctx: no time difference between time zones, e.g. in Stockholm it's the same time as in Berlin]
en: no time difference
ca: sense diferència horària
