kdeplasma-addons - en to ca translation catalogue (121 entries)

[ctx: wind direction]
en: NNW
ca: NNO

[ctx: wind direction]
en: NW
ca: NO

[ctx: wind direction]
en: WNW
ca: ONO

[ctx: wind direction]
en: W
ca: O

[ctx: wind direction]
en: SSW
ca: SSO

[ctx: wind direction]
en: SW
ca: SO

[ctx: wind direction]
en: WSW
ca: OSO

[ctx: wind direction]
en: VR
ca: Var

[ctx: wind speed]
en: Calm
ca: Calma

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
ca: Dades de «BBC Weather»

en: Rising
ca: Ascendent

en: Falling
ca: Descendent

en: Steady
ca: Manteniment

[ctx: Short for Today]
en: Today
ca: Avui

[ctx: Short for Tonight]
en: Tonight
ca: Aquesta nit

[ctx: credit line, don't change name!]
en: Source: Deutscher Wetterdienst
ca: Font: Deutscher Wetterdienst

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
ca: Ds.

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
ca: Dg.

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
ca: Dl.

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
ca: Dt.

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
ca: Dc.

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
ca: Dj.

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
ca: Dv.

en: N/A
ca: N/D

en: Today
ca: Avui

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from Environment and Climate Change Canada
ca: Dades del medi ambient i canvi climàtic del Canadà

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
ca: Dades subministrades pel «NOAA National Weather Service»

[ctx: Separator between forecast conditions that follow a temporal sequence (ex. "Rain then Sunny")]
note: i18n: The forecast summary can include several single conditions that follow a temporary sequence, separated by " then ". Also include spaces if necessary. If there is no suitable separtor, a sentence separator might do.
en:  then
ca:  després

[ctx: weather condition]
en: few clouds
ca: poc ennuvolat

[ctx: weather condition]
en: cloudy
ca: ennuvolat

[ctx: weather condition]
en: overcast
ca: molt ennuvolat

[ctx: weather condition]
en: haze
ca: broma

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
ca: boira amb gelada

[ctx: weather condition]
en: drizzle
ca: plugim

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
ca: plugim lleuger

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
ca: plovisqueig intens

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
ca: plovineig

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
ca: plovineig de forta intensitat

[ctx: weather condition]
en: rain
ca: pluja

[ctx: weather condition]
en: light rain
ca: pluja lleugera

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
ca: pluja moderada

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
ca: pluja intensa

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
ca: pluja freda lleugera

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
ca: pluja freda

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
ca: pluja lleugera, neu

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
ca: pluja intensa, neu

[ctx: weather condition]
en: snow
ca: nevada

[ctx: weather condition]
en: light snow
ca: nevada lleugera

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
ca: nevada moderada

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
ca: nevada intensa

[ctx: weather condition]
en: showers
ca: ruixats

[ctx: weather condition]
en: light showers
ca: ruixats lleugers

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
ca: ruixats intensos

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
ca: precipitacions lleugeres de neu, pluja

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
ca: precipitacions de neu intenses, pluja

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
ca: precipitacions lleugeres de neu

[ctx: weather condition]
en: snow showers
ca: precipitacions de neu

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
ca: tempesta elèctrica

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
ca: tempesta elèctrica lleugera

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
ca: tempesta elèctrica intensa

[ctx: weather condition]
en: n/a
ca: n/d

[ctx: weather condition]
en: sunny
ca: assolellat

[ctx: weather condition]
en: clear sky
ca: cel clar

[ctx: @title]
en: Weather Station
ca: Estació meteorològica

[ctx: @title]
en: Appearance
ca: Aparença

[ctx: @title]
en: Units
ca: Unitats

[ctx: @title:group]
en: Compact Mode
ca: Mode compacte

[ctx: @label]
en: Show temperature:
ca: Mostra la temperatura:

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Over the widget icon
ca: Sobre la icona del giny

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Beside the widget icon
ca: Al costat de la icona del giny

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Do not show
ca: No la mostris

[ctx: @label]
en: Show in tooltip:
ca: Mostra en un consell:

[ctx: @option:check]
en: Temperature
ca: Temperatura

[ctx: @option:check Show in tooltip: wind]
en: Wind
ca: Vent

[ctx: @option:check Show in tooltip: pressure]
en: Pressure
ca: Pressió

[ctx: @option:check Show in tooltip: humidity]
en: Humidity
ca: Humitat

[ctx: @label:listbox]
en: Temperature:
ca: Temperatura:

[ctx: @label:listbox]
en: Pressure:
ca: Pressió:

[ctx: @label:listbox]
en: Wind speed:
ca: Velocitat del vent:

[ctx: @label:listbox]
en: Visibility:
ca: Visibilitat:

[ctx: @label:spinbox]
en: Update every:
ca: Actualitza cada:

en: %1 minute | %1 minutes
ca[0]: %1 minut
ca[1]: %1 minuts

[ctx: @label]
en: Location:
ca: Ubicació:

[ctx: No location is currently selected]
en: None selected
ca: Res seleccionat

[ctx: @label]
en: Provider:
ca: Proveïdor:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter new location
ca: Introduïu la ubicació nova

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter location
ca: Introduïu la ubicació

[ctx: @info]
en: No weather stations found for '%1'
ca: No s'ha trobat cap estació meteorològica per a «%1»

[ctx: @info]
en: Search for a weather station to change your location
ca: Cerqueu una estació meteorològica per a canviar la vostra ubicació

[ctx: @info]
en: Search for a weather station to set your location
ca: Cerqueu una estació meteorològica per a establir la ubicació

[ctx: @info:usagetip]
en: If you've used this weather station in the past, it's possible that a server outage at the weather station provider has made it temporarily unavailable. Try again later.
ca: Si heu utilitzat aquesta estació meteorològica en el passat, és possible que una apagada en el servidor del proveïdor de l'estació meteorològica l'hagi deixat temporalment no disponible. Torneu-ho a provar més tard.

en: Please set your location
ca: Establiu la vostra ubicació

en: Set location…
ca: Estableix la ubicació…

en: Unable to retrieve weather information for %1
ca: No s'ha pogut recuperar la informació meteorològica per a %1

en: Unable to retrieve weather information
ca: No s'ha pogut recuperar la informació meteorològica

[ctx: @info:usagetip]
en: The network request timed out, possibly due to a server outage at the weather station provider. Check again later.
ca: La sol·licitud de xarxa ha excedit el temps d'espera, possiblement a causa d'una interrupció del servidor del proveïdor de l'estació meteorològica. Torneu-ho a provar més tard.

[ctx: Wind condition]
en: Calm
ca: Calma

[ctx: @info:usagetip Minimize the length of this string so it is as short as possible! Omitting or changing words is fine as long as the original meaning is retained.]
en: Set up Weather Report…
ca: Configura l'informe meteorològic…

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose a location and monitor the weather there
ca: Feu clic per a triar una ubicació i observar la seva meteorologia

en: Humidity: %1
ca: Humitat: %1

[ctx: @action:button]
en: Show more information
ca: Mostra més informació

[ctx: Forecast period timeframe]
en: 1 Day | %1 Days
ca[0]: 1 dia
ca[1]: %1 dies

[ctx: @label ground temperature]
en: Dewpoint:
ca: Punt de rosada:

[ctx: @label]
en: Pressure:
ca: Pressió:

[ctx: @label pressure tendency, rising/falling/steady]
en: Pressure Tendency:
ca: Tendència de la pressió:

[ctx: @label]
en: Visibility:
ca: Visibilitat:

[ctx: @label]
en: Humidity:
ca: Humitat:

[ctx: @label]
en: Wind Gust:
ca: Ràfega de vent:

[ctx: @title:tab Weather forecast]
en: Forecast
ca: Predicció

[ctx: @title:tab]
en: Details
ca: Detalls

[ctx: @title:tab %1 is the number of weather notices (alerts, warnings, watches, ...) issued]
en: %1 Notice | %1 Notices
ca[0]: %1 avís
ca[1]: %1 avisos

[ctx: @info:placeholder]
en: Unable to load weather forecast
ca: No s'ha pogut carregar la previsió meteorològica

[ctx: @info:usagetip]
en: There may be a technical issue with the weather provider. If the issue persists for longer than a day, submit a bug report.
ca: Pot haver-hi un problema tècnic amb el proveïdor meteorològic. Si el problema persisteix més d'un dia, envieu un informe d'error.

[ctx: @label %1 is the perceived temperature due to conditions like wind or humidity. Use the common phrasing for this concept and keep it short, adding a colon if necessary]
en: Feels like %1
ca: Sensació de %1

en: Day
ca: Dia

en: Night
ca: Nit

en: Low
ca: Baixa

en: Moderate
ca: Moderada

en: High
ca: Alta

en: Very high
ca: Molt alta

en: Extreme
ca: Extrema
