kdeplasma-addons - en to ca@valencia translation catalogue (17 entries)

[ctx: @item:inlist]
en: Julian
ca@valencia: Julià

[ctx: @item:inlist]
en: The Solar Hijri Calendar (Persian)
ca@valencia: El calendari solar Hijri (persa)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Astronomical)
ca@valencia: Calendari islàmic (astronòmic)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: The Islamic Civil Calendar (Tabular)
ca@valencia: El calendari islàmic civil (tabular)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Umm al-Qura)
ca@valencia: Calendari islàmic (Umm al-Qura)

[ctx: @item:inlist]
en: Chinese Lunar Calendar
ca@valencia: Calendari xinés lunar

[ctx: @item:inlist]
en: Indian National Calendar
ca@valencia: Calendari nacional de l'Índia

[ctx: @item:inlist]
en: Hebrew Calendar
ca@valencia: Calendari hebreu

[ctx: @label:listbox]
en: Calendar system:
ca@valencia: Sistema de calendari:

[ctx: @info:tooltip]
en: This calendar is based on pure astronomical calculation. It doesn't consider any crescent visibility criteria.
ca@valencia: Este calendari es basa en un càlcul astronòmic pur. No considera cap criteri de visibilitat de la lluna creixent.

[ctx: @label:spinbox]
en: Date offset:
ca@valencia: Decalatge de dates:

en: %1 day | %1 days
ca@valencia[0]: %1 dia
ca@valencia[1]: %1 dies

[ctx: @info:tooltip]
en: A positive offset signifies a later date, while a negative offset signifies an earlier date.
ca@valencia: Un decalatge positiu vol dir una data posterior, en canvi, un decalatge negatiu significa una data anterior.

[ctx: %1 Day number %2 Translated month name in Hebrew/Jewish calendar %3 Year number %4 Full date in Hebrew]
en: %1 %2, %3 (%4)
ca@valencia: %1 de %2 de %3 (%4)

[ctx: @label %1 day %2 month name in India National Calendar %3 year]
en: %1 %2, %3
ca@valencia: %1 de %2 de %3

[ctx: @label %1 Day number %2 Month name in Islamic Calendar %3 Year number %4 Islamic calendar date in Arabic]
en: %1 %2, %3 (%4)
ca@valencia: %1 de %2 de %3 (%4)

[ctx: @label %1 day %2 month name %3 year]
en: %1 %2, %3
ca@valencia: %1 de %2 de %3
