plasma_applet_comic - en to cs translation catalogue (36 entries)

[ctx: @action comic strip]
en: &Next Tab with a New Strip
cs: &Následující karta s novým proužkem

[ctx: @action]
en: Jump to &First Strip
cs: &Přejít na první proužek

[ctx: @action]
en: Jump to &Current Strip
cs: Př&ejít na současný proužek

[ctx: @action]
en: Jump to Strip…
cs: Přejít na proužek…

[ctx: @action]
en: Visit the Website
cs: Navštívit webové stránky

[ctx: @action:inmenu %1 is the name of a web browser]
en: View in %1
cs: Pohled v %1

[ctx: @action]
en: Visit the Shop &Website
cs: Navštívit stránky o&bchodu

[ctx: @action]
en: &Save Comic As…
cs: &Uložit komiks jako…

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: &Actual Size
cs: &Skutečná velikost

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: Store Current &Position
cs: Uložit aktuální &pozici

[ctx: @title]
en: General
cs: Obecné

[ctx: @title]
en: Appearance
cs: Vzhled

[ctx: @title]
en: Advanced
cs: Pokročilé

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to strip…
cs: Přejít na proužek…

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit the comic website
cs: Navštívit domovskou stránku komiksu

[ctx: @label:spinbox]
en: Comic cache:
cs: Mezipaměť komiksů:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit]
en: strip per comic | strips per comic
cs[0]: proužek na komiks
cs[1]: proužky na komiks
cs[2]: proužků na komiks

[ctx: @option:check]
en: Display error when downloading comic fails
cs: Pokud stažení komiksu selhalo, zobrazit chybu

[ctx: Heading for showing various elements of a comic]
en: Show:
cs: Zobrazit:

[ctx: @option:check]
en: Comic title
cs: Název komiksu

[ctx: @option:check]
en: Comic identifier
cs: Identifikátor komiksu

[ctx: @option:check]
en: Comic author
cs: Autor komiksu

[ctx: @option:check]
en: Comic URL
cs: URL komiksu

en: Show navigation buttons:
cs: Zobrazovat tlačítka pro pohyb:

[ctx: @option:check]
en: Always
cs: Vždy

[ctx: @option:check]
en: Only on hover
cs: Pouze při přejezdu myší

[ctx: @title:group]
en: Comics:
cs: Komiksy:

[ctx: @action:button]
en: Get New Comics…
cs: Získat nové komiksy…

[ctx: @option:check]
en: Middle-click on comic to display at original size
cs: Prostřední kliknutí na komiks jej zobrazí v původní velikosti

[ctx: @label:spinbox]
en: Check for new plugins every:
cs: Zkontrolovat nové moduly každých:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit]
en: day | days
cs[0]: den
cs[1]: dny
cs[2]: dnů

[ctx: @label:spinbox]
en: Check for new comics every:
cs: Zkontrolovat nové komiksy každých:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit (minutes)]
en: minute | minutes
cs[0]: minuta
cs[1]: minuty
cs[2]: minut

[ctx: @title:window]
en: Go to Strip
cs: Přejít na strip

[ctx: @label:spinbox]
en: &Strip number:
cs: Číslo &stripu:

[ctx: @label:textbox]
en: Strip identifier:
cs: Identifikátor komiksu:
