plasma_applet_weather - en to cs translation catalogue (117 entries)

[ctx: wind direction]
en: N
cs: S

[ctx: wind direction]
en: NNE
cs: SSV

[ctx: wind direction]
en: NE
cs: SV

[ctx: wind direction]
en: ENE
cs: VSV

[ctx: wind direction]
en: E
cs: V

[ctx: wind direction]
en: SSE
cs: JJV

[ctx: wind direction]
en: SE
cs: JV

[ctx: wind direction]
en: ESE
cs: VJV

[ctx: wind direction]
en: S
cs: J

[ctx: wind direction]
en: NNW
cs: SSZ

[ctx: wind direction]
en: NW
cs: SZ

[ctx: wind direction]
en: WNW
cs: ZSZ

[ctx: wind direction]
en: W
cs: Z

[ctx: wind direction]
en: SSW
cs: JJZ

[ctx: wind direction]
en: SW
cs: SZ

[ctx: wind direction]
en: WSW
cs: ZJZ

[ctx: wind direction]
en: VR
cs: Bezvětří

[ctx: wind speed]
en: Calm
cs: Bezvětří

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
cs: Data z BBC Weather

en: Rising
cs: Rostoucí

en: Falling
cs: Klesající

[ctx: Short for Today]
en: Today
cs: Dnes

[ctx: Short for Tonight]
en: Tonight
cs: Dnes v noci

[ctx: credit line, don't change name!]
en: Source: Deutscher Wetterdienst
cs: Zdroj: Deutscher Wetterdienst

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
cs: So

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
cs: Ne

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
cs: Po

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
cs: Út

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
cs: St

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
cs: Čt

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
cs: Pá

en: N/A
cs: Nedostupné

en: Today
cs: Dnes

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from Environment and Climate Change Canada
cs: Data z úřady pro prostředí a klimatické změny Kanada

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
cs: Data služby o počasí agentury NOAA

[ctx: weather condition]
en: few clouds
cs: několik mraků

[ctx: weather condition]
en: cloudy
cs: zamračeno

[ctx: weather condition]
en: overcast
cs: zamračeno

[ctx: weather condition]
en: haze
cs: mlha

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
cs: mlha s námrazou

[ctx: weather condition]
en: drizzle
cs: mrholení

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
cs: mírné mrholení

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
cs: silné mrholení

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
cs: mrznoucí mrholení

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
cs: silné mrznoucí mrholení

[ctx: weather condition]
en: rain
cs: déšť

[ctx: weather condition]
en: light rain
cs: mírný déšť

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
cs: déšť

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
cs: silný déšť

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
cs: mírný mrznoucí déšť

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
cs: mrznoucí déšť

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
cs: mírný déšť se sněhem

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
cs: silný déšť se sněžením

[ctx: weather condition]
en: snow
cs: sněžení

[ctx: weather condition]
en: light snow
cs: mírné sněžení

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
cs: sněžení

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
cs: silné sněžení

[ctx: weather condition]
en: showers
cs: přeháňky

[ctx: weather condition]
en: light showers
cs: mírné přeháňky

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
cs: silné přeháňky

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
cs: mírné sněhové přeháňky s deštěm

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
cs: silné sněhové přeháňky s deštěm

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
cs: mírné sněhové přeháňky

[ctx: weather condition]
en: snow showers
cs: sněhové přeháňky

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
cs: bouřka

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
cs: mírná bouřka

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
cs: silná bouřka

[ctx: weather condition]
en: n/a
cs: nedostupné

[ctx: weather condition]
en: sunny
cs: slunečno

[ctx: weather condition]
en: clear sky
cs: jasná obloha

[ctx: @title]
en: Weather Station
cs: Meteostanice

[ctx: @title]
en: Appearance
cs: Vzhled

[ctx: @title]
en: Units
cs: Jednotky

[ctx: @title:group]
en: Compact Mode
cs: Kompaktní režim

[ctx: @label]
en: Show temperature:
cs: Zobrazit teplotu:

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Over the widget icon
cs: Přes ikonu widgetu

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Beside the widget icon
cs: Vedle ikony widgetu

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Do not show
cs: Nezobrazovat

[ctx: @label]
en: Show in tooltip:
cs: Zobrazovat nástrojové tipy:

[ctx: @option:check]
en: Temperature
cs: Teplota

[ctx: @option:check Show in tooltip: wind]
en: Wind
cs: Vítr

[ctx: @option:check Show in tooltip: pressure]
en: Pressure
cs: Tlak

[ctx: @option:check Show in tooltip: humidity]
en: Humidity
cs: Vlhkost

[ctx: @label:listbox]
en: Temperature:
cs: Teplota:

[ctx: @label:listbox]
en: Pressure:
cs: Tlak:

[ctx: @label:listbox]
en: Wind speed:
cs: Rychlost větru:

[ctx: @label:listbox]
en: Visibility:
cs: Viditelnost:

[ctx: @label:spinbox]
en: Update every:
cs: Aktualizovat každých:

en: %1 minute | %1 minutes
cs[0]: %1 minuta
cs[1]: %1 minuty
cs[2]: %1 minut

[ctx: @label]
en: Location:
cs: Umístění:

[ctx: No location is currently selected]
en: None selected
cs: Nic nevybráno

[ctx: @label]
en: Provider:
cs: Poskytovatel:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter new location
cs: Vyberte nové umístění

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter location
cs: Zadejte umístění

[ctx: @info]
en: No weather stations found for '%1'
cs: Pro '%1' nebyla nalezena žádná meteorologická stanice

[ctx: @info]
en: Search for a weather station to change your location
cs: Hledejte meteostanici pro změnu vaší polohy

[ctx: @info]
en: Search for a weather station to set your location
cs: Hledejte meteostanici pro nastavení vaší polohy

en: Please set your location
cs: Prosím, nastavte svoji polohu

en: Set location…
cs: Nastavit polohu…

[ctx: Wind condition]
en: Calm
cs: Bezvětří

en: Humidity: %1
cs: Vlhkost: %1

[ctx: @action:button]
en: Show more information
cs: Zobrazit více informací

[ctx: Forecast period timeframe]
en: 1 Day | %1 Days
cs[0]: 1 den
cs[1]: %1 dny
cs[2]: %1 dnů

[ctx: @label ground temperature]
en: Dewpoint:
cs: Rosný bod:

[ctx: @label]
en: Pressure:
cs: Tlak:

[ctx: @label pressure tendency, rising/falling/steady]
en: Pressure Tendency:
cs: Tlaková tendence:

[ctx: @label]
en: Visibility:
cs: Viditelnost:

[ctx: @label]
en: Humidity:
cs: Vlhkost:

[ctx: @label]
en: Wind Gust:
cs: Poryv větru:

[ctx: @title:tab Weather forecast]
en: Forecast
cs: Předpovědi

[ctx: @title:tab]
en: Details
cs: Podrobnosti

[ctx: @title:tab %1 is the number of weather notices (alerts, warnings, watches, ...) issued]
en: %1 Notice | %1 Notices
cs[0]: %1 Upozornění
cs[1]: %1 Upozornění
cs[2]: %1 Upozornění

en: Night
cs: Noc

en: Low
cs: Nízká

en: Moderate
cs: Střední

en: High
cs: Vysoká

en: Extreme
cs: Extrémní
