plasma_applet_fuzzy_clock - en to da translation catalogue (170 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
da: Udseende

[ctx: @title:group]
en: Font:
da: Skrifttype:

[ctx: @option:check]
en: Bold text
da: Fed tekst

[ctx: @option:check]
en: Italic text
da: Kursiv tekst

[ctx: @title:group]
en: Fuzzyness:
da: Unøjagtighed:

[ctx: @item:inrange]
en: Accurate
da: Præcis

[ctx: @item:inrange]
en: Fuzzy
da: Unøjagtigt

en: One o’clock
da: Klokken et

en: Five past one
da: Fem over et

en: Ten past one
da: Ti over et

en: Quarter past one
da: Kvart over et

en: Twenty past one
da: Tyve over et

en: Twenty-five past one
da: Femogtyve minutter over et

en: Half past one
da: Tredive minutter over et

en: Twenty-five to two
da: Femogtyve minutter i to

en: Twenty to two
da: Tyve i to

en: Quarter to two
da: Kvart i to

en: Ten to two
da: Ti i to

en: Five to two
da: Fem i to

en: Two o’clock
da: Klokken to

en: Five past two
da: Fem over to

en: Ten past two
da: Ti over to

en: Quarter past two
da: Kvart over to

en: Twenty past two
da: Tyve over to

en: Twenty-five past two
da: Femogtyve minutter over to

en: Half past two
da: Tredive minutter over to

en: Twenty-five to three
da: Femogtyve minutter i tre

en: Twenty to three
da: Tyve i tre

en: Quarter to three
da: Kvart i tre

en: Ten to three
da: Ti i tre

en: Five to three
da: Fem i tre

en: Three o’clock
da: Klokken tre

en: Five past three
da: Fem over tre

en: Ten past three
da: Ti over tre

en: Quarter past three
da: Kvart over tre

en: Twenty past three
da: Tyve over tre

en: Twenty-five past three
da: Femogtyve minutter over tre

en: Half past three
da: Tredive minutter over tre

en: Twenty-five to four
da: Femogtyve minutter i fire

en: Twenty to four
da: Tyve i fire

en: Quarter to four
da: Kvart i fire

en: Ten to four
da: Ti i fire

en: Five to four
da: Fem i fire

en: Four o’clock
da: Klokken fire

en: Five past four
da: Fem over fire

en: Ten past four
da: Ti over fire

en: Quarter past four
da: Kvart over fire

en: Twenty past four
da: Tyve over fire

en: Twenty-five past four
da: Femogtyve minutter over fire

en: Half past four
da: Tredive minutter over fire

en: Twenty-five to five
da: Femogtyve minutter i fem

en: Twenty to five
da: Tyve i fem

en: Quarter to five
da: Kvart i fem

en: Ten to five
da: Ti i fem

en: Five to five
da: Fem i fem

en: Five o’clock
da: Klokken fem

en: Five past five
da: Fem over fem

en: Ten past five
da: Ti over fem

en: Quarter past five
da: Kvart over fem

en: Twenty past five
da: Tyve over fem

en: Twenty-five past five
da: Femogtyve minutter over fem

en: Half past five
da: Tredive minutter over fem

en: Twenty-five to six
da: Femogtyve minutter i seks

en: Twenty to six
da: Tyve i seks

en: Quarter to six
da: Kvart i seks

en: Ten to six
da: Ti i seks

en: Five to six
da: Fem i seks

en: Six o’clock
da: Klokken seks

en: Five past six
da: Fem over seks

en: Ten past six
da: Ti over seks

en: Quarter past six
da: Kvart over seks

en: Twenty past six
da: Tyve over seks

en: Twenty-five past six
da: Femogtyve minutter over seks

en: Half past six
da: Tredive minutter over seks

en: Twenty-five to seven
da: Femogtyve minutter i syv

en: Twenty to seven
da: Tyve i syv

en: Quarter to seven
da: Kvart i syv

en: Ten to seven
da: Ti i syv

en: Five to seven
da: Fem i syv

en: Seven o’clock
da: Klokken syv

en: Five past seven
da: Fem over syv

en: Ten past seven
da: Ti over syv

en: Quarter past seven
da: Kvart over syv

en: Twenty past seven
da: Tyve over syv

en: Twenty-five past seven
da: Femogtyve minutter over syv

en: Half past seven
da: Tredive minutter over syv

en: Twenty-five to eight
da: Femogtyve minutter i otte

en: Twenty to eight
da: Tyve i otte

en: Quarter to eight
da: Kvart i otte

en: Ten to eight
da: Ti i otte

en: Five to eight
da: Fem i otte

en: Eight o’clock
da: Klokken otte

en: Five past eight
da: Fem over otte

en: Ten past eight
da: Ti over otte

en: Quarter past eight
da: Kvart over otte

en: Twenty past eight
da: Tyve over otte

en: Twenty-five past eight
da: Femogtyve minutter over otte

en: Half past eight
da: Tredive minutter over otte

en: Twenty-five to nine
da: Femogtyve minutter i ni

en: Twenty to nine
da: Tyve i ni

en: Quarter to nine
da: Kvart i ni

en: Ten to nine
da: Ti i ni

en: Five to nine
da: Fem i ni

en: Nine o’clock
da: Klokken ni

en: Five past nine
da: Fem over ni

en: Ten past nine
da: Ti over ni

en: Quarter past nine
da: Kvart over ni

en: Twenty past nine
da: Tyve over ni

en: Twenty-five past nine
da: Femogtyve minutter over ni

en: Half past nine
da: Tredive minutter over ni

en: Twenty-five to ten
da: Femogtyve minutter i ti

en: Twenty to ten
da: Tyve i ti

en: Quarter to ten
da: Kvart i ti

en: Ten to ten
da: Ti i ti

en: Five to ten
da: Fem i ti

en: Ten o’clock
da: Klokken ti

en: Five past ten
da: Fem over ti

en: Ten past ten
da: Ti over ti

en: Quarter past ten
da: Kvart over ti

en: Twenty past ten
da: Tyve over ti

en: Twenty-five past ten
da: Femogtyve minutter over ti

en: Half past ten
da: Tredive minutter over ti

en: Twenty-five to eleven
da: Femogtyve minutter i elleve

en: Twenty to eleven
da: Tyve i elleve

en: Quarter to eleven
da: Kvart i elleve

en: Ten to eleven
da: Ti i elleve

en: Five to eleven
da: Fem i elleve

en: Eleven o’clock
da: Klokken elleve

en: Five past eleven
da: Fem over elleve

en: Ten past eleven
da: Ti over elleve

en: Quarter past eleven
da: Kvart over elleve

en: Twenty past eleven
da: Tyve over elleve

en: Twenty-five past eleven
da: Femogtyve minutter over elleve

en: Half past eleven
da: Tredive minutter over elleve

en: Twenty-five to twelve
da: Femogtyve minutter i tolv

en: Twenty to twelve
da: Tyve i tolv

en: Quarter to twelve
da: Kvart i tolv

en: Ten to twelve
da: Ti i tolv

en: Five to twelve
da: Fem i tolv

en: Twelve o’clock
da: Klokken tolv

en: Five past twelve
da: Fem over tolv

en: Ten past twelve
da: Ti over tolv

en: Quarter past twelve
da: Kvart over tolv

en: Twenty past twelve
da: Tyve over tolv

en: Twenty-five past twelve
da: Femogtyve minutter over tolv

en: Half past twelve
da: Tredive minutter over tolv

en: Twenty-five to one
da: Femogtyve minutter i et

en: Twenty to one
da: Tyve i et

en: Quarter to one
da: Kvart i et

en: Ten to one
da: Ti i et

en: Five to one
da: Fem i et

en: Sleep
da: Søvn

en: Breakfast
da: Morgenmad

en: Second Breakfast
da: Anden morgenmad

en: Elevenses
da: Før frokost

en: Lunch
da: Frokost

en: Afternoon tea
da: Eftermiddagste

en: Dinner
da: Middagsmad

en: Supper
da: Aftensmad

en: Night
da: Nat

en: Early morning
da: Morgen

en: Morning
da: Formiddag

en: Almost noon
da: Næsten middag

en: Noon
da: Middag

en: Afternoon
da: Eftermiddag

en: Evening
da: Aften

en: Late evening
da: Sen aften

en: Start of week
da: Begyndelsen af ugen

en: Middle of week
da: Midt i ugen

en: End of week
da: Slutningen af ugen
