plasma_applet_comic - en to de translation catalogue (36 entries)

[ctx: @action comic strip]
en: &Next Tab with a New Strip
de: &Nächste Registerkarte mit einer neuen Comic-Seite

[ctx: @action]
en: Jump to &First Strip
de: Zum &ersten Comic springen

[ctx: @action]
en: Jump to &Current Strip
de: Zum &aktuellen Comic springen

[ctx: @action]
en: Jump to Strip…
de: Zu Comic springen ...

[ctx: @action]
en: Visit the Website
de: Webseite besuchen

[ctx: @action:inmenu %1 is the name of a web browser]
en: View in %1
de: In %1 öffnen

[ctx: @action]
en: Visit the Shop &Website
de: &Webseite des Shops besuchen

[ctx: @action]
en: &Save Comic As…
de: Comic &speichern unter ...

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: &Actual Size
de: &Originalgröße

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: Store Current &Position
de: Aktuelle &Position speichern

[ctx: an abbreviation for Number]
en: # %1
de: Nr. %1

[ctx: @title]
en: General
de: Allgemein

[ctx: @title]
en: Appearance
de: Erscheinungsbild

[ctx: @title]
en: Advanced
de: Erweitert

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to strip…
de: Zu Comic springen ...

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit the comic website
de: Webseite des Comics besuchen

[ctx: @label:spinbox]
en: Comic cache:
de: Comic-Zwischenspeicher:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit]
en: strip per comic | strips per comic
de[0]: Comic-Seite pro Comic
de[1]: Comic-Seiten pro Comic

[ctx: @option:check]
en: Display error when downloading comic fails
de: Fehler anzeigen, wenn das Herunterladen des Comics fehlgeschlagen ist

[ctx: Heading for showing various elements of a comic]
en: Show:
de: Anzeigen:

[ctx: @option:check]
en: Comic title
de: Comic-Titel

[ctx: @option:check]
en: Comic identifier
de: Comic-Kennung

[ctx: @option:check]
en: Comic author
de: Comic-Autor

[ctx: @option:check]
en: Comic URL
de: Comic-Adresse

en: Show navigation buttons:
de: Navigationsknöpfe anzeigen:

[ctx: @option:check]
en: Always
de: Immer

[ctx: @option:check]
en: Only on hover
de: Nur bei Berührung

[ctx: @action:button]
en: Get New Comics…
de: Neue Comics holen ...

[ctx: @option:check]
en: Middle-click on comic to display at original size
de: Mittelklick auf den Comic zeigt ihn in seiner Originalgröße an

[ctx: @label:spinbox]
en: Check for new plugins every:
de: Nach neuen Modulen suchen alle:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit]
en: day | days
de[0]: Tag
de[1]: Tage

[ctx: @label:spinbox]
en: Check for new comics every:
de: Nach neuen Comic-Seiten suchen alle:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit (minutes)]
en: minute | minutes
de[0]: Minute
de[1]: Minuten

[ctx: @title:window]
en: Go to Strip
de: Comic anzeigen

[ctx: @label:spinbox]
en: &Strip number:
de: &Comic-Nummer:

[ctx: @label:textbox]
en: Strip identifier:
de: Kennung der Comic-Seite:
