plasma_applet_fuzzy_clock - en to de translation catalogue (171 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
de: Erscheinungsbild

[ctx: @title:group]
en: Font:
de: Schriftart:

[ctx: @option:check]
en: Bold text
de: Schrift fett

[ctx: @option:check]
en: Italic text
de: Schrift kursiv

[ctx: @title:group]
en: Fuzzyness:
de: Unschärfe:

[ctx: @item:inrange]
en: Accurate
de: Genau

[ctx: @item:inrange]
en: Fuzzy
de: Ungenau

en: One o’clock
de: Ein Uhr

en: Five past one
de: Fünf nach eins

en: Ten past one
de: Zehn nach eins

en: Quarter past one
de: Viertel nach eins

en: Twenty past one
de: Zwanzig nach eins

en: Twenty-five past one
de: Fünf vor halb zwei

en: Half past one
de: Halb zwei

en: Twenty-five to two
de: Fünf nach halb zwei

en: Twenty to two
de: Zwanzig vor zwei

en: Quarter to two
de: Viertel vor zwei

en: Ten to two
de: Zehn vor zwei

en: Five to two
de: Fünf vor zwei

en: Two o’clock
de: Zwei Uhr

en: Five past two
de: Fünf nach zwei

en: Ten past two
de: Zehn nach zwei

en: Quarter past two
de: Viertel nach zwei

en: Twenty past two
de: Zwanzig nach zwei

en: Twenty-five past two
de: Fünf vor halb drei

en: Half past two
de: Halb drei

en: Twenty-five to three
de: Fünf nach halb drei

en: Twenty to three
de: Zwanzig vor drei

en: Quarter to three
de: Viertel vor drei

en: Ten to three
de: Zehn vor drei

en: Five to three
de: Fünf vor drei

en: Three o’clock
de: Drei Uhr

en: Five past three
de: Fünf nach drei

en: Ten past three
de: Zehn nach drei

en: Quarter past three
de: Viertel nach drei

en: Twenty past three
de: Zwanzig nach drei

en: Twenty-five past three
de: Fünf vor halb vier

en: Half past three
de: Halb vier

en: Twenty-five to four
de: Fünf nach halb vier

en: Twenty to four
de: Zwanzig vor vier

en: Quarter to four
de: Viertel vor vier

en: Ten to four
de: Zehn vor vier

en: Five to four
de: Fünf vor vier

en: Four o’clock
de: Vier Uhr

en: Five past four
de: Fünf nach vier

en: Ten past four
de: Zehn nach vier

en: Quarter past four
de: Viertel nach vier

en: Twenty past four
de: Zwanzig nach vier

en: Twenty-five past four
de: Fünf vor halb fünf

en: Half past four
de: Halb fünf

en: Twenty-five to five
de: Fünf nach halb fünf

en: Twenty to five
de: Zwanzig vor fünf

en: Quarter to five
de: Viertel vor fünf

en: Ten to five
de: Zehn vor fünf

en: Five to five
de: Fünf vor fünf

en: Five o’clock
de: Fünf Uhr

en: Five past five
de: Fünf nach fünf

en: Ten past five
de: Zehn nach fünf

en: Quarter past five
de: Viertel nach fünf

en: Twenty past five
de: Zwanzig nach fünf

en: Twenty-five past five
de: Fünf vor halb sechs

en: Half past five
de: Halb sechs

en: Twenty-five to six
de: Fünf nach halb sechs

en: Twenty to six
de: Zwanzig vor sechs

en: Quarter to six
de: Viertel vor sechs

en: Ten to six
de: Zehn vor sechs

en: Five to six
de: Fünf vor sechs

en: Six o’clock
de: Sechs Uhr

en: Five past six
de: Fünf nach sechs

en: Ten past six
de: Zehn nach sechs

en: Quarter past six
de: Viertel nach sechs

en: Twenty past six
de: Zwanzig nach sechs

en: Twenty-five past six
de: Fünf vor halb sieben

en: Half past six
de: Halb sieben

en: Twenty-five to seven
de: Fünf nach halb sieben

en: Twenty to seven
de: Zwanzig vor sieben

en: Quarter to seven
de: Viertel vor sieben

en: Ten to seven
de: Zehn vor sieben

en: Five to seven
de: Fünf vor sieben

en: Seven o’clock
de: Sieben Uhr

en: Five past seven
de: Fünf nach sieben

en: Ten past seven
de: Zehn nach sieben

en: Quarter past seven
de: Viertel nach sieben

en: Twenty past seven
de: Zwanzig nach sieben

en: Twenty-five past seven
de: Fünf vor halb acht

en: Half past seven
de: Halb acht

en: Twenty-five to eight
de: Fünf nach halb acht

en: Twenty to eight
de: Zwanzig vor acht

en: Quarter to eight
de: Viertel vor acht

en: Ten to eight
de: Zehn vor acht

en: Five to eight
de: Fünf vor acht

en: Eight o’clock
de: Acht Uhr

en: Five past eight
de: Fünf nach acht

en: Ten past eight
de: Zehn nach acht

en: Quarter past eight
de: Viertel nach acht

en: Twenty past eight
de: Zwanzig nach acht

en: Twenty-five past eight
de: Fünf vor halb neun

en: Half past eight
de: Halb neun

en: Twenty-five to nine
de: Fünf nach halb neun

en: Twenty to nine
de: Zwanzig vor neun

en: Quarter to nine
de: Viertel vor neun

en: Ten to nine
de: Zehn vor neun

en: Five to nine
de: Fünf vor neun

en: Nine o’clock
de: Neun Uhr

en: Five past nine
de: Fünf nach neun

en: Ten past nine
de: Zehn nach neun

en: Quarter past nine
de: Viertel nach neun

en: Twenty past nine
de: Zwanzig nach neun

en: Twenty-five past nine
de: Fünf vor halb zehn

en: Half past nine
de: Halb zehn

en: Twenty-five to ten
de: Fünf nach halb zehn

en: Twenty to ten
de: Zwanzig vor zehn

en: Quarter to ten
de: Viertel vor zehn

en: Ten to ten
de: Zehn vor zehn

en: Five to ten
de: Fünf vor zehn

en: Ten o’clock
de: Zehn Uhr

en: Five past ten
de: Fünf nach zehn

en: Ten past ten
de: Zehn nach zehn

en: Quarter past ten
de: Viertel nach zehn

en: Twenty past ten
de: Zwanzig nach zehn

en: Twenty-five past ten
de: Fünf vor halb elf

en: Half past ten
de: Halb elf

en: Twenty-five to eleven
de: Fünf nach halb elf

en: Twenty to eleven
de: Zwanzig vor elf

en: Quarter to eleven
de: Viertel vor elf

en: Ten to eleven
de: Zehn vor elf

en: Five to eleven
de: Fünf vor elf

en: Eleven o’clock
de: Elf Uhr

en: Five past eleven
de: Fünf nach elf

en: Ten past eleven
de: Zehn nach elf

en: Quarter past eleven
de: Viertel nach elf

en: Twenty past eleven
de: Zwanzig nach elf

en: Twenty-five past eleven
de: Fünf vor halb zwölf

en: Half past eleven
de: Halb zwölf

en: Twenty-five to twelve
de: Fünf nach halb zwölf

en: Twenty to twelve
de: Zwanzig vor zwölf

en: Quarter to twelve
de: Viertel vor zwölf

en: Ten to twelve
de: Zehn vor zwölf

en: Five to twelve
de: Fünf vor zwölf

en: Twelve o’clock
de: Zwölf Uhr

en: Five past twelve
de: Fünf nach zwölf

en: Ten past twelve
de: Zehn nach zwölf

en: Quarter past twelve
de: Viertel nach zwölf

en: Twenty past twelve
de: Zwanzig nach zwölf

en: Twenty-five past twelve
de: Fünf vor halb eins

en: Half past twelve
de: Halb eins

en: Twenty-five to one
de: Fünf nach halb eins

en: Twenty to one
de: Zwanzig vor eins

en: Quarter to one
de: Viertel vor eins

en: Ten to one
de: Zehn vor eins

en: Five to one
de: Fünf vor eins

en: Sleep
de: Schlafen

en: Breakfast
de: Frühstück

en: Second Breakfast
de: Zweites Frühstück

en: Elevenses
de: Zweites Frühstück

en: Lunch
de: Mittagspause

en: Afternoon tea
de: Nachmittagstee

en: Dinner
de: Essen

en: Supper
de: Abendessen

en: Night
de: Nacht

en: Early morning
de: Früher Morgen

en: Morning
de: Morgen

en: Almost noon
de: Beinahe Mittag

en: Noon
de: Mittag

en: Afternoon
de: Nachmittag

en: Evening
de: Abend

en: Late evening
de: Später Abend

en: Start of week
de: Wochenanfang

en: Middle of week
de: Mitte der Woche

en: End of week
de: Ende der Woche

en: Weekend!
de: Wochenende!
