plasma_applet_notes - en to de translation catalogue (39 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
de: Erscheinungsbild

en: %1pt
de: %1 pt

en: Text font size:
de: Textschriftgröße:

en: Background color
de: Hintergrundfarbe

en: A white sticky note
de: Eine weiße Haftnotiz

en: A black sticky note
de: Eine schwarze Haftnotiz

en: A red sticky note
de: Eine rote Haftnotiz

en: An orange sticky note
de: Eine orange Haftnotiz

en: A yellow sticky note
de: Eine gelbe Haftnotiz

en: A green sticky note
de: Eine grüne Haftnotiz

en: A blue sticky note
de: Eine blaue Haftnotiz

en: A pink sticky note
de: Eine rosa Haftnotiz

en: A translucent sticky note
de: Eine transparente Haftnotiz

en: A translucent sticky note with light text
de: Eine transparente Haftnotiz mit hellem Text

en: Undo
de: Rückgängig

en: Redo
de: Wiederherstellen

en: Cut
de: Ausschneiden

en: Copy
de: Kopieren

en: Paste
de: Einfügen

en: Paste with Full Formatting
de: Mit Formatierung einfügen

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Formatting
de: Formatierung entfernen

en: Delete
de: Löschen

en: Clear
de: Leeren

en: Select All
de: Alle auswählen

[ctx: @info:tooltip]
en: Bold
de: Fett

[ctx: @info:tooltip]
en: Italic
de: Kursiv

[ctx: @info:tooltip]
en: Underline
de: Unterstrichen

[ctx: @info:tooltip]
en: Strikethrough
de: Durchgestrichen

en: Discard this note?
de: Diese Notiz verwerfen?

en: Are you sure you want to discard this note?
de: Möchten Sie diese Notiz wirklich verwerfen?

[ctx: @item:inmenu]
en: White
de: Weiß

[ctx: @item:inmenu]
en: Black
de: Schwarz

[ctx: @item:inmenu]
en: Red
de: Rot

[ctx: @item:inmenu]
en: Yellow
de: Gelb

[ctx: @item:inmenu]
en: Green
de: Grün

[ctx: @item:inmenu]
en: Blue
de: Blau

[ctx: @item:inmenu]
en: Pink
de: Rosa

[ctx: @item:inmenu]
en: Translucent
de: Durchscheinend

[ctx: @item:inmenu]
en: Translucent Light
de: Transparent hell
