plasma_applet_weather - en to el translation catalogue (36 entries)

[ctx: wind direction]
en: N
el: Β

[ctx: wind direction]
en: NNE
el: ΒΒΑ

[ctx: wind direction]
en: NE
el: ΒΑ

[ctx: wind direction]
en: ENE
el: ΑΒΑ

[ctx: wind direction]
en: E
el: Α

[ctx: wind direction]
en: SSE
el: ΝΝΑ

[ctx: wind direction]
en: SE
el: ΝΑ

[ctx: wind direction]
en: ESE
el: ΑΝΑ

[ctx: wind direction]
en: S
el: Ν

[ctx: wind direction]
en: NNW
el: ΒΒΔ

[ctx: wind direction]
en: NW
el: ΒΔ

[ctx: wind direction]
en: WNW
el: ΔΒΔ

[ctx: wind direction]
en: W
el: Δ

[ctx: wind direction]
en: SSW
el: ΝΝΔ

[ctx: wind direction]
en: SW
el: ΝΔ

[ctx: wind direction]
en: WSW
el: ΔΝΔ

[ctx: wind speed]
en: Calm
el: Ήρεμα

[ctx: @title]
en: Weather Station
el: Μετεωρολογικός σταθμός

[ctx: @title]
en: Units
el: Μονάδες

[ctx: @option:check]
en: Temperature
el: Θερμοκρασία

[ctx: @option:check Show in tooltip: pressure]
en: Pressure
el: Πίεση

[ctx: @label:listbox]
en: Temperature:
el: Θερμοκρασία:

[ctx: @label:listbox]
en: Pressure:
el: Πίεση:

[ctx: @label:listbox]
en: Wind speed:
el: Ταχύτητα ανέμου:

[ctx: @label:listbox]
en: Visibility:
el: Ορατότητα:

[ctx: @label:spinbox]
en: Update every:
el: Ενημέρωση κάθε:

[ctx: @label]
en: Location:
el: Τοποθεσία:

[ctx: @info]
en: No weather stations found for '%1'
el: Δε βρέθηκαν μετεωρολογικοί σταθμοί για '%1'

[ctx: pressure tendency]
en: Rising
el: Αύξουσα

[ctx: pressure tendency]
en: Falling
el: Φθίνουσα

[ctx: pressure tendency]
en: Steady
el: Σταθερή

[ctx: Wind condition]
en: Calm
el: Ήρεμα

[ctx: Forecast period timeframe]
en: 1 Day | %1 Days
el[0]: 1 ημέρα
el[1]: %1 ημέρες

[ctx: @label]
en: Pressure:
el: Πίεση:

[ctx: @label]
en: Visibility:
el: Ορατότητα:

[ctx: @title:tab]
en: Details
el: Λεπτομέρειες
