plasma_applet_comic - en to eo translation catalogue (36 entries)

[ctx: @action comic strip]
en: &Next Tab with a New Strip
eo: &Sekva Langeto kun Nova Strio

[ctx: @action]
en: Jump to &First Strip
eo: Salti al &Unua Strio

[ctx: @action]
en: Jump to &Current Strip
eo: Salti al A&ktuala Strio

[ctx: @action]
en: Jump to Strip…
eo: Salti al Strio...

[ctx: @action]
en: Visit the Website
eo: Viziti la Retejon

[ctx: @action:inmenu %1 is the name of a web browser]
en: View in %1
eo: Rigardi en %1

[ctx: @action]
en: Visit the Shop &Website
eo: Viziti la Butik-&Retejon

[ctx: @action]
en: &Save Comic As…
eo: Kon&servi bildstrion kiel…

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: &Actual Size
eo: Efektiv&a Grandeco

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: Store Current &Position
eo: Konservi Aktualan &Pozicion

[ctx: @title]
en: General
eo: Ĝeneralo

[ctx: @title]
en: Appearance
eo: Aspekto

[ctx: @title]
en: Advanced
eo: Altnivela

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to strip…
eo: Salti al bildstrio…

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit the comic website
eo: Viziti la bildstrian retejon

[ctx: @label:spinbox]
en: Comic cache:
eo: Bildstria kaŝmemoro:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit]
en: strip per comic | strips per comic
eo[0]: strio po bildserio
eo[1]: strioj po bildserio

[ctx: @option:check]
en: Display error when downloading comic fails
eo: Montra eraro dum elŝutado de komikso malsukcesas

[ctx: Heading for showing various elements of a comic]
en: Show:
eo: Montri:

[ctx: @option:check]
en: Comic title
eo: Komika titolo

[ctx: @option:check]
en: Comic identifier
eo: Komika identigilo

[ctx: @option:check]
en: Comic author
eo: Komika aŭtoro

[ctx: @option:check]
en: Comic URL
eo: Komika URL

en: Show navigation buttons:
eo: Montri navigajn butonojn:

[ctx: @option:check]
en: Always
eo: Ĉiam

[ctx: @option:check]
en: Only on hover
eo: Nur ŝvebate

[ctx: @title:group]
en: Comics:
eo: Bildstrioj:

[ctx: @action:button]
en: Get New Comics…
eo: Akiri Novajn Bildstriojn…

[ctx: @option:check]
en: Middle-click on comic to display at original size
eo: Mez-klaku sur bildstrio por montri laŭ origina grandeco

[ctx: @label:spinbox]
en: Check for new plugins every:
eo: Kontroli pri novaj kromaĵoj ĉiujn:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit]
en: day | days
eo[0]: tagon
eo[1]: tagojn

[ctx: @label:spinbox]
en: Check for new comics every:
eo: Kontroli pri novaj bildstrioj ĉiujn:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit (minutes)]
en: minute | minutes
eo[0]: minuton
eo[1]: minutojn

[ctx: @title:window]
en: Go to Strip
eo: Iri al Strio

[ctx: @label:spinbox]
en: &Strip number:
eo: &Strionumero:

[ctx: @label:textbox]
en: Strip identifier:
eo: Strioidentigilo:
