plasma_applet_weather - en to eo translation catalogue (53 entries)

[ctx: wind speed]
en: Calm
eo: Trankvilo

[ctx: @title]
en: Weather Station
eo: Veterstacio

[ctx: @title]
en: Appearance
eo: Aspekto

[ctx: @title]
en: Units
eo: Unuoj

[ctx: @title:group]
en: Compact Mode
eo: Kompakta Reĝimo

[ctx: @label]
en: Show temperature:
eo: Montri temperaturon:

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Over the widget icon
eo: Super la fenestraĵpiktogramo

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Beside the widget icon
eo: Apud la fenestraĵpiktogramo

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Do not show
eo: Ne montri

[ctx: @label]
en: Show in tooltip:
eo: Montri en konsileto:

[ctx: @option:check]
en: Temperature
eo: Temperaturo

[ctx: @option:check Show in tooltip: wind]
en: Wind
eo: Vento

[ctx: @option:check Show in tooltip: pressure]
en: Pressure
eo: Premo

[ctx: @option:check Show in tooltip: humidity]
en: Humidity
eo: Humideco

[ctx: @label:listbox]
en: Temperature:
eo: Temperaturo:

[ctx: @label:listbox]
en: Pressure:
eo: Premo:

[ctx: @label:listbox]
en: Wind speed:
eo: Ventorapideco:

[ctx: @label:listbox]
en: Visibility:
eo: Videbleco:

[ctx: @label:spinbox]
en: Update every:
eo: Ĝisdatigi ĉiujn:

en: %1 minute | %1 minutes
eo[0]: %1 minuton
eo[1]: %1 minutojn

[ctx: @label]
en: Location:
eo: Loko:

[ctx: No location is currently selected]
en: None selected
eo: Neniu elektita

[ctx: @label]
en: Provider:
eo: Provizanto:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter new location
eo: Enigi novan lokon

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter location
eo: Enigi lokon

[ctx: @info]
en: No weather stations found for '%1'
eo: Neniuj veterstacioj trovitaj por '%1'

[ctx: @info]
en: Search for a weather station to change your location
eo: Serĉi veterstacion por ŝanĝi vian lokon

[ctx: @info]
en: Search for a weather station to set your location
eo: Serĉi veterstacion por agordi vian lokon

en: Please set your location
eo: Bonvolu agordi vian lokon

en: Set location…
eo: Agordi lokon…

en: Weather information retrieval for %1 timed out.
eo: Veterinformo reakiro por %1 eltempiĝis.

[ctx: pressure tendency]
en: Rising
eo: Leviĝanta

[ctx: pressure tendency]
en: Falling
eo: Falanta

[ctx: pressure tendency]
en: Steady
eo: Konstanta

[ctx: Wind condition]
en: Calm
eo: Trankvilo

[ctx: Forecast period timeframe]
en: 1 Day | %1 Days
eo[0]: 1 Tago
eo[1]: %1 Tagoj

[ctx: @label]
en: Windchill:
eo: Malvarma vento:

[ctx: @label ground temperature]
en: Dewpoint:
eo: Rosopunkto:

[ctx: @label]
en: Pressure:
eo: Premo:

[ctx: @label pressure tendency, rising/falling/steady]
en: Pressure Tendency:
eo: Tendenco de Premo:

[ctx: @label]
en: Visibility:
eo: Videbleco:

[ctx: @label]
en: Humidity:
eo: Humideco:

[ctx: @label]
en: Wind Gust:
eo: Ventovento:

[ctx: Time of the day (from the duple Day/Night)]
en: Day
eo: Tago

[ctx: Time of the day (from the duple Day/Night)]
en: Night
eo: Nokto

[ctx: @info:tooltip %1 is the translated plasmoid name]
en: Click to configure %1
eo: Klaki por agordi %1

en: Humidity: %1
eo: Humideco: %1

[ctx: @title:column weather warnings]
en: Warnings Issued
eo: Avertoj Eligitaj

[ctx: @title:column weather watches]
en: Watches Issued
eo: Horloĝoj Eldonitaj

[ctx: @title:tab]
en: Details
eo: Detaloj

[ctx: @title:tab]
en: Notices
eo: Avizoj

en: Cannot find '%1' using %2.
eo: Ne povas trovi '%1' uzante %2.

en: Connection to %1 weather server timed out.
eo: Konekto al %1 veterservilo eltempiĝis.
