kdeplasma-addons - en to eo translation catalogue (12 entries)

[ctx: @item:inlist]
en: The Solar Hijri Calendar (Persian)
eo: La Suna Hijri-Kalendaro (persa)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Astronomical)
eo: Islama Kalendaro (Astronomia)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: The Islamic Civil Calendar (Tabular)
eo: La islama Civila Kalendaro (Tabela)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Umm al-Qura)
eo: Islama Kalendaro (Umm al-Qura)

[ctx: @item:inlist]
en: Chinese Lunar Calendar
eo: Ĉina Luna Kalendaro

[ctx: @item:inlist]
en: Indian National Calendar
eo: Hinda Nacia Kalendaro

[ctx: @item:inlist]
en: Hebrew Calendar
eo: Hebrea Kalendaro

[ctx: @label:listbox]
en: Calendar system:
eo: Kalendara sistemo:

[ctx: @info:tooltip]
en: This calendar is based on pure astronomical calculation. It doesn't consider any crescent visibility criteria.
eo: Ĉi tiu kalendaro baziĝas sur pura astronomia kalkulo. Ĝi ne konsideras iujn ajn kriteriojn pri kreskan videbleco.

[ctx: @label:spinbox]
en: Date offset:
eo: Data deŝovo:

en: %1 day | %1 days
eo[0]: %1 tago
eo[1]: %1 tagoj

[ctx: @info:tooltip]
en: A positive offset signifies a later date, while a negative offset signifies an earlier date.
eo: Pozitiva deŝovo indikas pli postan daton, dum negativa deŝovo indikas pli fruan daton.
