plasma_applet_comic - en to es translation catalogue (36 entries)

[ctx: @action comic strip]
en: &Next Tab with a New Strip
es: Siguie&nte pestaña con una tira nueva

[ctx: @action]
en: Jump to &First Strip
es: Saltar a la &primera tira

[ctx: @action]
en: Jump to &Current Strip
es: Saltar a la tira a&ctual

[ctx: @action]
en: Jump to Strip…
es: Saltar a la tira...

[ctx: @action]
en: Visit the Website
es: Visitar la página web

[ctx: @action:inmenu %1 is the name of a web browser]
en: View in %1
es: Ver en %1

[ctx: @action]
en: Visit the Shop &Website
es: Visitar la página &web de la tienda

[ctx: @action]
en: &Save Comic As…
es: &Guardar cómic como...

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: &Actual Size
es: Tamaño re&al

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: Store Current &Position
es: Guardar la &posición actual

[ctx: an abbreviation for Number]
en: # %1
es: nº %1

[ctx: @title]
en: Appearance
es: Aspecto visual

[ctx: @title]
en: Advanced
es: Avanzado

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to strip…
es: Saltar a la tira...

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit the comic website
es: Visitar la página web del cómic

[ctx: @label:spinbox]
en: Comic cache:
es: Caché de cómics:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit]
en: strip per comic | strips per comic
es[0]: tira por cómic
es[1]: tiras por cómic

[ctx: @option:check]
en: Display error when downloading comic fails
es: Mostrar un error cuando falle la descarga del cómic

[ctx: Heading for showing various elements of a comic]
en: Show:
es: Mostrar:

[ctx: @option:check]
en: Comic title
es: Título del cómic

[ctx: @option:check]
en: Comic identifier
es: Identificador del cómic

[ctx: @option:check]
en: Comic author
es: Autor del cómic

[ctx: @option:check]
en: Comic URL
es: URL del cómic

en: Show navigation buttons:
es: Mostrar botones de navegación:

[ctx: @option:check]
en: Always
es: Siempre

[ctx: @option:check]
en: Only on hover
es: Al situar el cursor encima

[ctx: @title:group]
en: Comics:
es: Cómics:

[ctx: @action:button]
en: Get New Comics…
es: Obtener nuevos cómics...

[ctx: @option:check]
en: Middle-click on comic to display at original size
es: Clic central sobre el cómic para mostrarlo a tamaño original

[ctx: @label:spinbox]
en: Check for new plugins every:
es: Comprobar si hay nuevos complementos cada:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit]
en: day | days
es[0]: día
es[1]: días

[ctx: @label:spinbox]
en: Check for new comics every:
es: Comprobar si hay nuevos cómics cada:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit (minutes)]
en: minute | minutes
es[0]: minuto
es[1]: minutos

[ctx: @title:window]
en: Go to Strip
es: Ir a la tira

[ctx: @label:spinbox]
en: &Strip number:
es: Número de la &tira:

[ctx: @label:textbox]
en: Strip identifier:
es: Identificador de la tira:
