plasma_applet_fuzzy_clock - en to es translation catalogue (171 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
es: Aspecto visual

[ctx: @title:group]
en: Font:
es: Tipo de letra:

[ctx: @option:check]
en: Bold text
es: Texto en negrita

[ctx: @option:check]
en: Italic text
es: Texto en cursiva

[ctx: @title:group]
en: Fuzzyness:
es: Imprecisión:

[ctx: @item:inrange]
en: Accurate
es: Preciso

[ctx: @item:inrange]
en: Fuzzy
es: Impreciso

en: One o’clock
es: La una en punto

en: Five past one
es: La una y cinco

en: Ten past one
es: La una y diez

en: Quarter past one
es: La una y cuarto

en: Twenty past one
es: La una y veinte

en: Twenty-five past one
es: La una y veinticinco

en: Half past one
es: La una y media

en: Twenty-five to two
es: Las dos menos veinticinco

en: Twenty to two
es: Las dos menos veinte

en: Quarter to two
es: Las dos menos cuarto

en: Ten to two
es: Las dos menos diez

en: Five to two
es: Las dos menos cinco

en: Two o’clock
es: Las dos en punto

en: Five past two
es: Las dos y cinco

en: Ten past two
es: Las dos y diez

en: Quarter past two
es: Las dos y cuarto

en: Twenty past two
es: Las dos y veinte

en: Twenty-five past two
es: Las dos y veinticinco

en: Half past two
es: Las dos y media

en: Twenty-five to three
es: Las tres menos veinticinco

en: Twenty to three
es: Las tres menos veinte

en: Quarter to three
es: Las tres menos cuarto

en: Ten to three
es: Las tres menos diez

en: Five to three
es: Las tres menos cinco

en: Three o’clock
es: Las tres en punto

en: Five past three
es: Las tres y cinco

en: Ten past three
es: Las tres y diez

en: Quarter past three
es: Las tres y cuarto

en: Twenty past three
es: Las tres y veinte

en: Twenty-five past three
es: Las tres y veinticinco

en: Half past three
es: Las tres y media

en: Twenty-five to four
es: Las cuatro menos veinticinco

en: Twenty to four
es: Las cuatro menos veinte

en: Quarter to four
es: Las cuatro menos cuarto

en: Ten to four
es: Las cuatro menos diez

en: Five to four
es: Las cuatro menos cinco

en: Four o’clock
es: Las cuatro en punto

en: Five past four
es: Las cuatro y cinco

en: Ten past four
es: Las cuatro y diez

en: Quarter past four
es: Las cuatro y cuarto

en: Twenty past four
es: Las cuatro y veinte

en: Twenty-five past four
es: Las cuatro y veinticinco

en: Half past four
es: Las cuatro y media

en: Twenty-five to five
es: Las cinco menos veinticinco

en: Twenty to five
es: Las cinco menos veinte

en: Quarter to five
es: Las cinco menos cuarto

en: Ten to five
es: Las cinco menos diez

en: Five to five
es: Las cinco menos cinco

en: Five o’clock
es: Las cinco en punto

en: Five past five
es: Las cinco y cinco

en: Ten past five
es: Las cinco y diez

en: Quarter past five
es: Las cinco y cuarto

en: Twenty past five
es: Las cinco y veinte

en: Twenty-five past five
es: Las cinco y veinticinco

en: Half past five
es: Las cinco y media

en: Twenty-five to six
es: Las seis menos veinticinco

en: Twenty to six
es: Las seis menos veinte

en: Quarter to six
es: Las seis menos cuarto

en: Ten to six
es: Las seis menos diez

en: Five to six
es: Las seis menos cinco

en: Six o’clock
es: Las seis en punto

en: Five past six
es: Las seis y cinco

en: Ten past six
es: Las seis y diez

en: Quarter past six
es: Las seis y cuarto

en: Twenty past six
es: Las seis y veinte

en: Twenty-five past six
es: Las seis y veinticinco

en: Half past six
es: Las seis y media

en: Twenty-five to seven
es: Las siete menos veinticinco

en: Twenty to seven
es: Las siete menos veinte

en: Quarter to seven
es: Las siete menos cuarto

en: Ten to seven
es: Las siete menos diez

en: Five to seven
es: Las siete menos cinco

en: Seven o’clock
es: Las siete en punto

en: Five past seven
es: Las siete y cinco

en: Ten past seven
es: Las siete y diez

en: Quarter past seven
es: Las siete y cuarto

en: Twenty past seven
es: Las siete y veinte

en: Twenty-five past seven
es: Las siete y veinticinco

en: Half past seven
es: Las siete y media

en: Twenty-five to eight
es: Las ocho menos veinticinco

en: Twenty to eight
es: Las ocho menos veinte

en: Quarter to eight
es: Las ocho menos cuarto

en: Ten to eight
es: Las ocho menos diez

en: Five to eight
es: Las ocho menos cinco

en: Eight o’clock
es: Las ocho en punto

en: Five past eight
es: Las ocho y cinco

en: Ten past eight
es: Las ocho y diez

en: Quarter past eight
es: Las ocho y cuarto

en: Twenty past eight
es: Las ocho y veinte

en: Twenty-five past eight
es: Las ocho y veinticinco

en: Half past eight
es: Las ocho y media

en: Twenty-five to nine
es: Las nueve menos veinticinco

en: Twenty to nine
es: Las nueve menos veinte

en: Quarter to nine
es: Las nueve menos cuarto

en: Ten to nine
es: Las nueve menos diez

en: Five to nine
es: Las nueve menos cinco

en: Nine o’clock
es: Las nueve en punto

en: Five past nine
es: Las nueve y cinco

en: Ten past nine
es: Las nueve y diez

en: Quarter past nine
es: Las nueve y cuarto

en: Twenty past nine
es: Las nueve y veinte

en: Twenty-five past nine
es: Las nueve y veinticinco

en: Half past nine
es: Las nueve y media

en: Twenty-five to ten
es: Las diez menos veinticinco

en: Twenty to ten
es: Las diez menos veinte

en: Quarter to ten
es: Las diez menos cuarto

en: Ten to ten
es: Las diez menos diez

en: Five to ten
es: Las diez menos cinco

en: Ten o’clock
es: Las diez en punto

en: Five past ten
es: Las diez y cinco

en: Ten past ten
es: Las diez y diez

en: Quarter past ten
es: Las diez y cuarto

en: Twenty past ten
es: Las diez y veinte

en: Twenty-five past ten
es: Las diez y veinticinco

en: Half past ten
es: Las diez y media

en: Twenty-five to eleven
es: Las once menos veinticinco

en: Twenty to eleven
es: Las once menos veinte

en: Quarter to eleven
es: Las once menos cuarto

en: Ten to eleven
es: Las once menos diez

en: Five to eleven
es: Las once menos cinco

en: Eleven o’clock
es: Las once en punto

en: Five past eleven
es: Las once y cinco

en: Ten past eleven
es: Las once y diez

en: Quarter past eleven
es: Las once y cuarto

en: Twenty past eleven
es: Las once y veinte

en: Twenty-five past eleven
es: Las once y veinticinco

en: Half past eleven
es: Las once y media

en: Twenty-five to twelve
es: Las doce menos veinticinco

en: Twenty to twelve
es: Las doce menos veinte

en: Quarter to twelve
es: Las doce menos cuarto

en: Ten to twelve
es: Las doce menos diez

en: Five to twelve
es: Las doce menos cinco

en: Twelve o’clock
es: Las doce en punto

en: Five past twelve
es: Las doce y cinco

en: Ten past twelve
es: Las doce y diez

en: Quarter past twelve
es: Las doce y cuarto

en: Twenty past twelve
es: Las doce y veinte

en: Twenty-five past twelve
es: Las doce y veinticinco

en: Half past twelve
es: Las doce y media

en: Twenty-five to one
es: La una menos veinticinco

en: Twenty to one
es: La una menos veinte

en: Quarter to one
es: La una menos cuarto

en: Ten to one
es: La una menos diez

en: Five to one
es: La una menos cinco

en: Sleep
es: Dormir

en: Breakfast
es: Desayuno

en: Second Breakfast
es: Segundo desayuno

en: Elevenses
es: Almuerzo

en: Lunch
es: Comida

en: Afternoon tea
es: Merienda

en: Dinner
es: Cena

en: Supper
es: Cena ligera

en: Night
es: Noche

en: Early morning
es: Madrugada

en: Morning
es: Mañana

en: Almost noon
es: Casi mediodía

en: Noon
es: Mediodía

en: Afternoon
es: Tarde

en: Evening
es: Media tarde

en: Late evening
es: Tarde-noche

en: Start of week
es: Inicio de la semana

en: Middle of week
es: Mitad de la semana

en: End of week
es: Fin de la semana

en: Weekend!
es: ¡Fin de semana!
