kdeplasma-addons - en to eu translation catalogue (17 entries)

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: date
eu: data

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: time
eu: ordua

en: Displays the current date
eu: Uneko data azaltzen du

en: Displays the current time
eu: Uneko ordua azaltzen du

[ctx: The <> and space are part of the example query]
en:  <timezone>
eu:  <ordu-eremua>

en: Displays the current date and difference to system date in a given timezone
eu: Uneko data eta sistemaren datarekiko aldea azaltzen ditu ordu-eremu jakin batean

en: Displays the current time and difference to system time in a given timezone
eu: Uneko ordua eta sistemaren orduarekiko aldea azaltzen ditu ordu-eremu jakin batean

[ctx: The <> and space are part of the example query]
en: <time> <timezone> in <timezone>
eu: <ordua> <ordu-eremua> -> <ordu-eremua>

en: Converts the time from the first timezone to the second timezone. If only one time zone is given, the other will be the system time zone. If no date or time is given, it will be the current date and time.
eu: Lehenengo ordu-eremuko ordua bigarren ordu-eremura bihurtzen du. Ordu-eremu bakarra ematen bada, bestea, sistemaren ordu-gunea izango da. Datarik edo ordurik ematen ez bada, uneko data eta ordua izango dira.

en: Today's date is %1
eu: Gaurko eguna %1 da

[ctx: time difference between time zones, e.g. in Stockholm it's 1 calendar day later than in Brasilia]
en: %1 later
eu: %1 gehiago

[ctx: date difference between time zones, e.g. in Brasilia it's 1 calendar day earlier than in Stockholm]
en: %1 earlier
eu: %1 goizago

[ctx: no date difference between time zones, e.g. in Stockholm it's the same calendar day as in Berlin]
en: no date difference
eu: data alderik gabe

en: Current time is %1
eu: Une honetan %1 d(ir)a

[ctx: time difference between time zones, e.g. in Stockholm it's 4 hours later than in Brasilia]
en: %1 later
eu: %1 beranduago

[ctx: time difference between time zones, e.g. in Brasilia it's 4 hours earlier than in Stockholm]
en: %1 earlier
eu: %1 gutxiago

[ctx: no time difference between time zones, e.g. in Stockholm it's the same time as in Berlin]
en: no time difference
eu: ordu alderik gabe
