kdeplasma-addons - en to fi translation catalogue (17 entries)

[ctx: @item:inlist]
en: Julian
fi: Juliaaninen

[ctx: @item:inlist]
en: The Solar Hijri Calendar (Persian)
fi: Persialainen Hijri-aurinkokalenteri

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Astronomical)
fi: Islamilainen kalenteri (tähtitieteellinen)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: The Islamic Civil Calendar (Tabular)
fi: Islamilainen maallinen kalenteri (ennalta laskettu)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Umm al-Qura)
fi: Islamilainen kalenteri (Umm al-Qura)

[ctx: @item:inlist]
en: Chinese Lunar Calendar
fi: Kiinalainen kuukalenteri

[ctx: @item:inlist]
en: Indian National Calendar
fi: Intian kansallinen kalenteri

[ctx: @item:inlist]
en: Hebrew Calendar
fi: Juutalainen kalenteri

[ctx: @label:listbox]
en: Calendar system:
fi: Kalenterijärjestelmä:

[ctx: @info:tooltip]
en: This calendar is based on pure astronomical calculation. It doesn't consider any crescent visibility criteria.
fi: Tämä kalenteri perustuu puhtaaseen tähtitieteelliseen laskentaan, se ei ota huomioon kuunsirpin näkyvyysehtoja.

[ctx: @label:spinbox]
en: Date offset:
fi: Päiväyssiirtymä:

en: %1 day | %1 days
fi[0]: Yksi päivä
fi[1]: %1 päivää

[ctx: @info:tooltip]
en: A positive offset signifies a later date, while a negative offset signifies an earlier date.
fi: Positiivinen siirtymä osoittaa myöhempää, negatiivinen siirtymä aiempaa päivämäärää.

[ctx: %1 Day number %2 Translated month name in Hebrew/Jewish calendar %3 Year number %4 Full date in Hebrew]
en: %1 %2, %3 (%4)
fi: %1 %2 %3 (%4)

[ctx: @label %1 day %2 month name in India National Calendar %3 year]
en: %1 %2, %3
fi: %1 %2 %3

[ctx: @label %1 Day number %2 Month name in Islamic Calendar %3 Year number %4 Islamic calendar date in Arabic]
en: %1 %2, %3 (%4)
fi: %1 %2 %3 (%4)

[ctx: @label %1 day %2 month name %3 year]
en: %1 %2, %3
fi: %1 %2 %3
