plasma_applet_weather - en to fi translation catalogue (133 entries)

[ctx: wind direction]
en: N
fi: P

[ctx: wind direction]
en: NNE
fi: PKo

[ctx: wind direction]
en: NE
fi: Ko

[ctx: wind direction]
en: ENE
fi: IKo

[ctx: wind direction]
en: E
fi: I

[ctx: wind direction]
en: SSE
fi: EKa

[ctx: wind direction]
en: SE
fi: Ka

[ctx: wind direction]
en: ESE
fi: IKa

[ctx: wind direction]
en: S
fi: E

[ctx: wind direction]
en: NNW
fi: PLu

[ctx: wind direction]
en: NW
fi: Lu

[ctx: wind direction]
en: WNW
fi: LLu

[ctx: wind direction]
en: W
fi: L

[ctx: wind direction]
en: SSW
fi: ELo

[ctx: wind direction]
en: SW
fi: Lo

[ctx: wind direction]
en: WSW
fi: LLo

[ctx: wind direction]
en: VR
fi: Vaiht.

[ctx: wind speed]
en: Calm
fi: Tyyntä

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from BBC Weather
fi: Tieto BBC Weatheriltä

en: Rising
fi: Nouseva

en: Falling
fi: Laskeva

en: Steady
fi: Tasainen

[ctx: Short for Today]
en: Today
fi: Tänään

[ctx: Short for Tonight]
en: Tonight
fi: Tänä iltana

[ctx: credit line, don't change name!]
en: Source: Deutscher Wetterdienst
fi: Lähde: Deutscher Wetterdienst

[ctx: Short for Saturday]
en: Sat
fi: la

[ctx: Short for Sunday]
en: Sun
fi: su

[ctx: Short for Monday]
en: Mon
fi: ma

[ctx: Short for Tuesday]
en: Tue
fi: ti

[ctx: Short for Wednesday]
en: Wed
fi: ke

[ctx: Short for Thursday]
en: Thu
fi: to

[ctx: Short for Friday]
en: Fri
fi: pe

en: N/A
fi: ei käyt.

en: Today
fi: Tänään

[ctx: credit line, keep string short]
en: Data from Environment and Climate Change Canada
fi: Tiedot Environment and Climate Canadalta

[ctx: credit line, keep string short)]
en: Data from NOAA National Weather Service
fi: Tiedot Yhdysvaltain kansalliselta sääpalvelulta NOAA:lta

[ctx: Separator between forecast conditions that follow a temporal sequence (ex. "Rain then Sunny")]
note: i18n: The forecast summary can include several single conditions that follow a temporary sequence, separated by " then ". Also include spaces if necessary. If there is no suitable separator, a sentence separator might do.
en:  then
fi:  sitten

[ctx: weather condition]
en: few clouds
fi: joitakin pilviä

[ctx: weather condition]
en: cloudy
fi: pilvistä

[ctx: weather condition]
en: overcast
fi: pilvistä

[ctx: weather condition]
en: haze
fi: utuista

[ctx: weather condition]
en: fog with icing
fi: sumua ja hallaa

[ctx: weather condition]
en: drizzle
fi: tihkusadetta

[ctx: weather condition]
en: light drizzle
fi: heikkoa tihkusadetta

[ctx: weather condition]
en: heavy drizzle
fi: runsasta tihkusadetta

[ctx: weather condition]
en: freezing drizzle
fi: jäätävää tihkusadetta

[ctx: weather condition]
en: heavy freezing drizzle
fi: runsasta jäätävää tihkusadetta

[ctx: weather condition]
en: rain
fi: sadetta

[ctx: weather condition]
en: light rain
fi: heikkoa sadetta

[ctx: weather condition]
en: moderate rain
fi: kohtalaista sadetta

[ctx: weather condition]
en: heavy rain
fi: rankkasadetta

[ctx: weather condition]
en: light freezing rain
fi: heikkoa jäätävä sadetta

[ctx: weather condition]
en: freezing rain
fi: jäätävää vesisadetta

[ctx: weather condition]
en: light rain snow
fi: heikkoa sadetta ja lunta

[ctx: weather condition]
en: heavy rain snow
fi: runsasta sadetta ja lunta

[ctx: weather condition]
en: snow
fi: lumisadetta

[ctx: weather condition]
en: light snow
fi: heikkoa lumisadetta

[ctx: weather condition]
en: moderate snow
fi: kohtalaista lumisadetta

[ctx: weather condition]
en: heavy snow
fi: runsasta lumisadetta

[ctx: weather condition]
en: showers
fi: sadekuuroja

[ctx: weather condition]
en: light showers
fi: heikkoja sadekuuroja

[ctx: weather condition]
en: heavy showers
fi: rankkoja sadekuuroja

[ctx: weather condition]
en: light snow rain showers
fi: heikkoja lumisadekuuroja

[ctx: weather condition]
en: heavy snow rain showers
fi: runsaita lumisadekuuroja

[ctx: weather condition]
en: light snow showers
fi: heikkoa lumipyrykuuroja

[ctx: weather condition]
en: snow showers
fi: lumikuuroja

[ctx: weather condition]
en: thunderstorm
fi: ukkosta

[ctx: weather condition]
en: light thunderstorm
fi: vähän ukkosta

[ctx: weather condition]
en: heavy thunderstorm
fi: runsasta ukkosta

[ctx: weather condition]
en: n/a
fi: ei käyt.

[ctx: weather condition]
en: sunny
fi: aurinkoista

[ctx: weather condition]
en: clear sky
fi: poutaa

[ctx: @title]
en: Weather Station
fi: Sääasema

[ctx: @title]
en: Appearance
fi: Ulkoasu

[ctx: @title]
en: Units
fi: Yksiköt

[ctx: @title:group]
en: Compact Mode
fi: Tiivis tila

[ctx: @label]
en: Show temperature:
fi: Näytä lämpötila:

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Over the widget icon
fi: Sovelmakuvakkeen yllä

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Beside the widget icon
fi: Sovelmakuvakkeen vieressä

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Do not show
fi: Älä näytä

[ctx: @label]
en: Show in tooltip:
fi: Näytä työkaluvihjeessä:

[ctx: @option:check]
en: Temperature
fi: Lämpötila

[ctx: @option:check Show in tooltip: wind]
en: Wind
fi: Tuuli

[ctx: @option:check Show in tooltip: pressure]
en: Pressure
fi: Ilmanpaine

[ctx: @option:check Show in tooltip: humidity]
en: Humidity
fi: Ilmankosteus

[ctx: @label:listbox]
en: Temperature:
fi: Lämpötila:

[ctx: @label:listbox]
en: Pressure:
fi: Ilmanpaine:

[ctx: @label:listbox]
en: Wind speed:
fi: Tuulen nopeus:

[ctx: @label:listbox]
en: Visibility:
fi: Näkyvyys:

[ctx: @label:spinbox]
en: Update every:
fi: Päivitä joka:

en: %1 minute | %1 minutes
fi[0]: %1 minuutti
fi[1]: %1 minuuttia

[ctx: @label]
en: Location:
fi: Sijainti:

[ctx: No location is currently selected]
en: None selected
fi: Mitään ei ole valittu

[ctx: @label]
en: Provider:
fi: Tarjoaja:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter new location
fi: Anna uusi sijainti

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter location
fi: Anna sijainti

[ctx: @info]
en: No weather stations found for '%1'
fi: Kohteelle ”%1” ei löytynyt sääasemia

[ctx: @info]
en: Search for a weather station to change your location
fi: Vaihda sijaintia etsimällä sääasemaa

[ctx: @info]
en: Search for a weather station to set your location
fi: Aseta sijainti etsimällä sääasemaa

[ctx: @info:usagetip]
en: If you've used this weather station in the past, it's possible that a server outage at the weather station provider has made it temporarily unavailable. Try again later.
fi: Jos tätä sääasemaa on käytetty aikaisemmin, on mahdollista, että se on sääaseman tarjoajan palvelukatkon takia hetkellisesti poissa käytöstä. Yritä myöhemmin uudelleen.

[ctx: certain weather condition (probability percentage)]
en: %1 (%2%)
fi: %1 (%2 %)

[ctx: Probability of precipitation in percentage]
en: ☂%1%
fi: ☂%1 %

[ctx: Short for no data available]
en: -
fi: –

en: Please set your location
fi: Aseta sijaintisi

en: Set location…
fi: Aseta sijainti…

en: Unable to retrieve weather information for %1
fi: Ei voitu noutaa säätietoja: %1

en: Unable to retrieve weather information
fi: Säätietoja ei voitu noutaa

[ctx: @info:usagetip]
en: The network request timed out, possibly due to a server outage at the weather station provider. Check again later.
fi: Verkkopyynnön aikakatkaisu mahdollisesti sääaseman tarjoajan palvelukatkon takia. Yritä myöhemmin uudelleen.

[ctx: Wind condition]
en: Calm
fi: Tyyntä

[ctx: @info:usagetip Minimize the length of this string so it is as short as possible! Omitting or changing words is fine as long as the original meaning is retained.]
en: Set up Weather Report…
fi: Aseta säätiedotus…

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose a location and monitor the weather there
fi: Valitse sijainti valvoaksesi säätä siellä

en: Humidity: %1
fi: Ilmankosteus: %1

[ctx: @action:button]
en: Show more information
fi: Näytä lisätietoa

[ctx: Forecast period timeframe]
en: 1 Day | %1 Days
fi[0]: 1 päivän
fi[1]: %1 päivän

[ctx: @label ground temperature]
en: Dewpoint:
fi: Kastepiste:

[ctx: @label]
en: Pressure:
fi: Ilmanpaine:

[ctx: @label pressure tendency, rising/falling/steady]
en: Pressure Tendency:
fi: Ilmanpaineen muutos:

[ctx: @label]
en: Visibility:
fi: Näkyvyys:

[ctx: @label]
en: Humidity:
fi: Ilmankosteus:

[ctx: @label]
en: Wind Gust:
fi: Puuska:

[ctx: @title:tab Weather forecast]
en: Forecast
fi: Ennuste

[ctx: @title:tab]
en: Details
fi: Yksityiskohdat

[ctx: @title:tab %1 is the number of weather notices (alerts, warnings, watches, ...) issued]
en: %1 Notice | %1 Notices
fi[0]: %1 ilmoitus
fi[1]: %1 ilmoitusta

[ctx: @info:placeholder]
en: Unable to load weather forecast
fi: Sääennustetta ei voi ladata

[ctx: @info:usagetip]
en: There may be a technical issue with the weather provider. If the issue persists for longer than a day, submit a bug report.
fi: Säätiedon tarjoajalla vaikuttaisi olevan tekninen ongelma Jos se kestää yli vuorokauden, ilmoita viasta.

[ctx: @label %1 is the perceived temperature due to conditions like wind or humidity. Use the common phrasing for this concept and keep it short, adding a colon if necessary]
en: Feels like %1
fi: Tuntuu kuin %1

en: Day
fi: Päivä

en: Night
fi: Yö

en: Low
fi: Vähäinen

en: Moderate
fi: Kohtalainen

en: High
fi: Suuri

en: Very high
fi: Erittäin suuri

en: Extreme
fi: Äärimmäinen
