plasma_applet_fuzzy_clock - en to fr translation catalogue (171 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
fr: Apparence

[ctx: @title:group]
en: Font:
fr: Police :

[ctx: @option:check]
en: Bold text
fr: Texte en gras

[ctx: @option:check]
en: Italic text
fr: Texte en italique

[ctx: @title:group]
en: Fuzzyness:
fr: Degré de flou :

[ctx: @item:inrange]
en: Accurate
fr: Précis

[ctx: @item:inrange]
en: Fuzzy
fr: Flou

en: One o’clock
fr: Une heure

en: Five past one
fr: Une heure cinq

en: Ten past one
fr: Une heure dix

en: Quarter past one
fr: Une heure et quart

en: Twenty past one
fr: Une heure vingt

en: Twenty-five past one
fr: Une heure vingt-cinq

en: Half past one
fr: Une heure et demi

en: Twenty-five to two
fr: Deux heures moins vingt-cinq

en: Twenty to two
fr: Deux heures moins vingt

en: Quarter to two
fr: Deux heures moins le quart

en: Ten to two
fr: Deux heures moins dix

en: Five to two
fr: Deux heures moins cinq

en: Two o’clock
fr: Deux heures

en: Five past two
fr: Deux heures cinq

en: Ten past two
fr: Deux heures dix

en: Quarter past two
fr: Deux heures et quart

en: Twenty past two
fr: Deux heures vingt

en: Twenty-five past two
fr: Deux heures vingt-cinq

en: Half past two
fr: Deux heures et demi

en: Twenty-five to three
fr: Trois heures moins vingt-cinq

en: Twenty to three
fr: Trois heures moins vingt

en: Quarter to three
fr: Trois heures moins le quart

en: Ten to three
fr: Trois heures moins dix

en: Five to three
fr: Trois heures moins cinq

en: Three o’clock
fr: Trois heures

en: Five past three
fr: Trois heures cinq

en: Ten past three
fr: Trois heures dix

en: Quarter past three
fr: Trois heures et quart

en: Twenty past three
fr: Trois heures vingt

en: Twenty-five past three
fr: Trois heures vingt-cinq

en: Half past three
fr: Trois heures et demi

en: Twenty-five to four
fr: Quatre heures moins vingt-cinq

en: Twenty to four
fr: Quatre heures moins vingt

en: Quarter to four
fr: Quatre heures moins le quart

en: Ten to four
fr: Quatre heures moins dix

en: Five to four
fr: Quatre heures moins cinq

en: Four o’clock
fr: Quatre heures

en: Five past four
fr: Quatre heures cinq

en: Ten past four
fr: Quatre heures dix

en: Quarter past four
fr: Quatre heures et quart

en: Twenty past four
fr: Quatre heures vingt

en: Twenty-five past four
fr: Quatre heures vingt-cinq

en: Half past four
fr: Quatre heures et demi

en: Twenty-five to five
fr: Cinq heures moins vingt-cinq

en: Twenty to five
fr: Cinq heures moins vingt

en: Quarter to five
fr: Cinq heures moins le quart

en: Ten to five
fr: Cinq heures moins dix

en: Five to five
fr: Cinq heures moins cinq

en: Five o’clock
fr: Cinq heures

en: Five past five
fr: Cinq heures cinq

en: Ten past five
fr: Cinq heures dix

en: Quarter past five
fr: Cinq heures et quart

en: Twenty past five
fr: Cinq heures vingt

en: Twenty-five past five
fr: Cinq heures vingt-cinq

en: Half past five
fr: Cinq heures et demi

en: Twenty-five to six
fr: Six heures moins vingt-cinq

en: Twenty to six
fr: Six heures moins vingt

en: Quarter to six
fr: Six heures moins le quart

en: Ten to six
fr: Six heures moins dix

en: Five to six
fr: Six heures moins cinq

en: Six o’clock
fr: Six heures

en: Five past six
fr: Six heures cinq

en: Ten past six
fr: Six heures dix

en: Quarter past six
fr: Six heures et quart

en: Twenty past six
fr: Six heures vingt

en: Twenty-five past six
fr: Six heures vingt-cinq

en: Half past six
fr: Six heures et demi

en: Twenty-five to seven
fr: Sept heures moins vingt-cinq

en: Twenty to seven
fr: Sept heures moins vingt

en: Quarter to seven
fr: Sept heures moins le quart

en: Ten to seven
fr: Sept heures moins dix

en: Five to seven
fr: Sept heures moins cinq

en: Seven o’clock
fr: Sept heures

en: Five past seven
fr: Sept heures cinq

en: Ten past seven
fr: Sept heures dix

en: Quarter past seven
fr: Sept heures et quart

en: Twenty past seven
fr: Sept heures vingt

en: Twenty-five past seven
fr: Sept heures vingt-cinq

en: Half past seven
fr: Sept heures et demi

en: Twenty-five to eight
fr: Huit heures moins vingt-cinq

en: Twenty to eight
fr: Huit heures moins vingt

en: Quarter to eight
fr: Huit heures moins le quart

en: Ten to eight
fr: Huit heures moins dix

en: Five to eight
fr: Huit heures moins cinq

en: Eight o’clock
fr: Huit heures

en: Five past eight
fr: Huit heures cinq

en: Ten past eight
fr: Huit heures dix

en: Quarter past eight
fr: Huit heures et quart

en: Twenty past eight
fr: Huit heures vingt

en: Twenty-five past eight
fr: Huit heures vingt-cinq

en: Half past eight
fr: Huit heures et demi

en: Twenty-five to nine
fr: Neuf heures moins vingt-cinq

en: Twenty to nine
fr: Neuf heures moins vingt

en: Quarter to nine
fr: Neuf heures moins le quart

en: Ten to nine
fr: Neuf heures moins dix

en: Five to nine
fr: Neuf heures moins cinq

en: Nine o’clock
fr: Neuf heures

en: Five past nine
fr: Neuf heures cinq

en: Ten past nine
fr: Neuf heures dix

en: Quarter past nine
fr: Neuf heures et quart

en: Twenty past nine
fr: Neuf heures vingt

en: Twenty-five past nine
fr: Neuf heures vingt-cinq

en: Half past nine
fr: Neuf heures et demi

en: Twenty-five to ten
fr: Dix heures moins vingt-cinq

en: Twenty to ten
fr: Dix heures moins vingt

en: Quarter to ten
fr: Dix heures moins le quart

en: Ten to ten
fr: Dix heures moins dix

en: Five to ten
fr: Dix heures moins cinq

en: Ten o’clock
fr: Dix heures

en: Five past ten
fr: Dix heures cinq

en: Ten past ten
fr: Dix heures dix

en: Quarter past ten
fr: Dix heures et quart

en: Twenty past ten
fr: Dix heures vingt

en: Twenty-five past ten
fr: Dix heures vingt-cinq

en: Half past ten
fr: Dix heures et demi

en: Twenty-five to eleven
fr: Onze heures moins vingt-cinq

en: Twenty to eleven
fr: Onze heures moins vingt

en: Quarter to eleven
fr: Onze heures moins le quart

en: Ten to eleven
fr: Onze heures moins dix

en: Five to eleven
fr: Onze heures moins cinq

en: Eleven o’clock
fr: Onze heures

en: Five past eleven
fr: Onze heures cinq

en: Ten past eleven
fr: Onze heures dix

en: Quarter past eleven
fr: Onze heures et quart

en: Twenty past eleven
fr: Onze heures vingt

en: Twenty-five past eleven
fr: Onze heures vingt-cinq

en: Half past eleven
fr: Onze heures et demi

en: Twenty-five to twelve
fr: Douze heures moins vingt-cinq

en: Twenty to twelve
fr: Douze heures moins vingt

en: Quarter to twelve
fr: Douze heures moins le quart

en: Ten to twelve
fr: Douze heures moins dix

en: Five to twelve
fr: Douze heures moins cinq

en: Twelve o’clock
fr: Douze heures

en: Five past twelve
fr: Douze heures cinq

en: Ten past twelve
fr: Douze heures dix

en: Quarter past twelve
fr: Douze heures et quart

en: Twenty past twelve
fr: Douze heures vingt

en: Twenty-five past twelve
fr: Douze heures vingt-cinq

en: Half past twelve
fr: Douze heures trente

en: Twenty-five to one
fr: Une heure moins vingt-cinq

en: Twenty to one
fr: Une heure moins vingt

en: Quarter to one
fr: Une heure moins le quart

en: Ten to one
fr: Une heure moins dix

en: Five to one
fr: Une heure moins cinq

en: Sleep
fr: Veille

en: Breakfast
fr: Petit déjeuner

en: Second Breakfast
fr: Deuxième petit déjeuner

en: Elevenses
fr: Collation en milieu de matinée

en: Lunch
fr: Déjeuner

en: Afternoon tea
fr: Goûter

en: Dinner
fr: Dîner

en: Supper
fr: Souper

en: Night
fr: Nuit

en: Early morning
fr: Petit matin

en: Morning
fr: Matin

en: Almost noon
fr: Presque midi

en: Noon
fr: Midi

en: Afternoon
fr: Après-midi

en: Evening
fr: Soir

en: Late evening
fr: Fin de soirée

en: Start of week
fr: Début de semaine

en: Middle of week
fr: Milieu de semaine

en: End of week
fr: Fin de semaine

en: Weekend!
fr: Weekend !
